Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]gmail.com

reader

Fındık fiyatı açıklanmadı, üretici kaygılı…

Fındık hasadına başlanmasına karşın, taban fiyatın hala açıklanmaması yüz binlerce üreticiyi kaygılandırıyor.

Geçtiğimiz yıllarda bahçeye girilmeden duyurulan taban fiyatın bu yıl hala saptanmaması fındıkçıyı belirsizliğe itiyor. Önceden ilan edilen fiyat karşısında hesabını kitabını yapan üretici, ona göre fındığı pazara indiriyor ve satıyordu. Bu yıl ise fiyat belirsizliği karşısında ne yapacağını bilemiyor. Çünkü, bir an önce satarak borçlarını kapatmak istiyor.  Zarar edeceğini bile bile ucuz fiyattan piyasaya kaptırmak istemiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çıkacağı kapsamlı Karadeniz gezisinde taban fiyatı açıklaması bekleniyordu. Lakin, ülkeyi üzen orman yangınlarından olsa gerek Erdoğan, Karadeniz gezisine henüz başlamadı. Fiyatın açıklanmasında geç kalınması kuşkusuz uluslararası karteller ile onlar adına fındık alımı yapan tüccarların lehine olacak. Üretici kurumaya bıraktığı fındığını ucuz fiyattan tüccara kaptırmadan TMO’nun alım fiyatı bir an önce açıklanmalı. Bir süre daha gecikirse borçlu üretici zorunlu olarak serbest piyasanın düşük fiyatına mahkum olacak ve emeğinin karşılığını alamayacak.

Her sezon olduğu gibi bu yıl da FİSKOBİRLİK açıklanan taban fiyatın ve serbest piyasanın üzerinden fındık alacağını açıkladı. FİSKOBİRLİK de taban fiyatı bekliyor. Beklentiler 30 -35 lira arasında olması yönünde. Eğer, 30 liranın altında bir rakam açıklanırsa üreticiyi hiç hoşnut etmez. Nedeni ise artan maliyetler. Gübre, ilaçlama fiyatlarının yanında işçi ücretleri de hayli yüksek.

Yemeğini kendi getiren işçinin günlüğü en az 200 lira. Eğer yemeği üretici verirse 150 liradan düşük işçi çalıştırmak mümkün değil. Tabii, aşırı sıcakların etkili olduğu günlerde dik bayırlarda, zor koşullarda fındık toplamak, emek harcamak hiç kolay değil. Onun için fındık işçisinin günlük yevmiyesi olağan karşılanmalı. Bu koşullarda hem üretici hem de bahçede fındık toplayacak işçi haklı.

Fındık bakım isteyen zahmetli bir ürün. Üretici de umudunu bağladığı fındıktan emeğinin karşılığını almak istiyor. Zira ailenin bir yıllık geçimi ürünün satılmasıyla elde edilen gelirden karşılanıyor. Eğer o para eve girmezse ekonomik yönden zorlanıyor yıl boyunca.

Tüm bu ayrıntılar dikkate alındığında fındık taban fiyatının 30-35 lira arasında belirlenmesi son derece doğal. Hele hele 30 liranın altında saptanacak fiyat fındıkçıyı oldukça üzer. Taban fiyatın açıklanması ile beklentilerinin ne denli karşılandığını görecek Karadenizli çiftçi.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar