Ordu
DOLAR18.8384
EURO20.2191
ALTIN1133.4
Umut ÇAKMAK

Umut ÇAKMAK

Mail: [email protected]

Fındık Geçim Kaynağı Olabilir mi?

Hatırlayacağınız üzere, bir önceki yazımda 1 kg fındığın ortalama maliyetini hesaplamıştım. Bu yılın rakamlarıyla fındığın kg maliyeti yaklaşık 14, 15 TL çıkmıştı. Devletin üreticiye vaat ettiği kg başına 26, 27 TL’lik fiyat dikkate alındığında, bir ton fındığı olan bir çiftçinin yıllık net karı yaklaşık 11-12 bin TL’ye tekabül ediyordu.

Bu yazıyı yazdıktan sonra çevremdeki insanlardan şu cümleyi çok duydum: “Hocam, fındığın kg maliyeti 15 TL nasıl olur? En az 20-25 TL! Sen şu partinin yanında mısın?” Bu soruyu soran herkese fındığın maliyetini ortalama olarak hemen hesaplamasını istedim. Hepsinin bulduğu rakam da kg olarak 14,15 TL civarı çıktı ve sustular!

Sanırım, “kutuplaşma kültürünün” son raddesine kadar geldik. Bir tarafa/topluluğa/partiye ait olduğunuz veya olmamız gerektiği birileri tarafından varsayılıyor. Siz “taraftar” olmasanız bile, insanlar sizi kısa yoldan yaftalayacak bir şeyi kolaylıkla buluyor. Halk diliyle “koca koca profesörler ve gazeteciler ” televizyon ekranlarında bir partinin bütün icraatlarına neredeyse kefil olurken, diğer tarafın “koca koca profesörleri ve yazar tayfası” bu icraatlara külliyen karşı çıkabiliyor. Sonuç ise; ortak aklın bir türlü kullanılamadığı, vatan-millet hariç neredeyse her konuda tartışmanın yaşandığı bir “kutuplaşma ortamı” oluşuyor. Dolayısıyla, devamında da hemen bu soru geliyor: “Hocam, fındığın kg maliyetini 15 TL hesaplayarak şu partiyi mi savundun?”

Akademik camianın genel düsturu/ilkesi objektifliğe ve bilimselliğe dayanır; veriler ve bilgiler toplanır, tarafsız bir şekilde topluma sunulur. Okuyucuyu yönlendirmek veya yanıltmak, bilimselliğe sığmadığı gibi etik de değildir. Dolayısıyla, ben de yazılarımı yazarken bir partinin/topluluğun düşüncesini savunma amacı gütmem ve kimseye de biat etmem.  

Neyse, biz yine fındık konusuna dönelim.

Fındık üreticisinin temel sorunu, fındığın maliyetinden daha çok fındığın satış fiyatının düşük olmasından kaynaklanıyor. Bir fikir vermesi bakımından size bir örnek vereyim: Yaklaşık yirmi gün önce Anamur’da bir muz üreticisiyle sohbet etmiştim. Bir dönüm seradan yıllık ne kadar kazanç elde edilir diye sormuştum. Hemen belirteyim, fındıktan farklı olarak muz üretmenin ekstra sera maliyeti de oluyor. Eğer arsa size aitse, yaklaşık 50-100 bin liraya bir dönüm araziye sera kurabiliyorsunuz. Ancak, sera maliyeti her yıl katlanılan bir maliyet değil; normal koşullarda 10-15 yıl aynı serayı kullanabiliyorsunuz. Üreticinin bana söylediğine göre, bir dönüm muz serasından yıllık 20-30 bin TL aralığında kar elde edilebiliyor. Bir ton fındık ortalama 8 dönüm yerden elde edilirken ve ton başına da yaklaşık 10-12 bin TL kar elde edilirken (ton başı 14-15 bin maliyet, satış fiyatı 25-27 bin), 8 dönüm muz serasından yıllık yaklaşık 150-200 bin TL kar rahatlıkla elde edilebiliyor. Gördüğünüz üzere, bu iki tarım ürününün kazancı arasında dağlar kadar fark oluyor.

Özetle; açıklanan fındık fiyatının ve dolayısıyla üreticinin kazancının çok düşük olduğu ortadadır. Kalabalık bir aile değilseniz ve fındık ile geçiminizi sağlamak istiyorsanız, en az üç tonun üzerinde fındığınızın olması gerekiyor (aylık yaklaşık 3000 TL gelir). Çoğu üreticinin üç ton ve üzerinde fındığı olmadığı dikkate alınırsa, Ordulu çiftçilerin fındığı ikame edecek başka tarım ürünlerine yönelmesi bu şartlarda kaçınılmaz görünüyor. Çok büyük zahmetine karşın bu denli düşük kazanç sağlayan fındık, Ordulular için artık bir gelir kapısı olmaktan ağır ağır çıkıyor.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar