Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Fındık için ödenen bedel…

Seveni kadar sevmeyeni de olan MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un fındık üreticisi için yürüttüğü mücadeleyi görmezden gelmek haksızlık olur.

Karadeniz’in temel ürünü fındık için yüksek fiyat talep etmek, üreticinin haklarını savunmak parti ayrımı olmaksızın tüm bölge milletvekillerinin temel görevi aslında. Ordu ve Giresunlu vekillerin bu konuda üzerine düşen görev daha fazla.

Geçmişte CHP Ordu milletvekili rahmetli Sami Tandoğdu’nun düşük taban fiyata tepki amacı ile bir çuval fındığı Başbakanlık binası önünde yere fırlatması belleklere kazınan en ilginç protesto eylemiydi. Buna benzer eylemler gerek üretici gerekse vekiller tarafından yapılmıştı.  Yine yıllar önce üreticinin Ordu-Samsun karayolunu saatlerce ulaşıma kapatması hala gözümüzün önünde duruyor. Demem o ki, beklentileri karşılanmayınca, hak ettiği fiyat verilmeyince üreticiler, sivil toplum kuruluşları ve vekiller demokratik tepkilerini gösteriyor, göstermeye de devam edecek.

Cemal Enginyurt’un Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye açıkladığı rekolte üzerinden -dili bir ölçüde sert olsa da- yüklenmesi üreticinin korunması adınadır. Aynı şekilde CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de Bakan’a daha sert sözler söyledi. Enginyurt’un Bakan’a ağır eleştirilerde bulunması Cumhur İttifakı’nı sarsmış olacak ki partisi içinde aşırı hoşnutsuzluk yarattı. Kesin ihraç istemiyle disipline sevk edildi.  

Zaman zaman Cumhur İttifakı’na yönelik sert söylemleri ile dikkat çeken Enginyurt bu konuda partisinin Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından uyarılmıştı. Rekolteye ilişkin sözleri MHP açısından bardağı taşırdı kesin ihracı istendi.

İnandığı doğruları dile getirmeyi sürdüren bir yapıda Enginyurt. Fincancı katırlarını ürkütecek olsa da Cumhur İttifakı’na zaman zaman eleştirilerde bulundu, sözlerini herkesin gözü önünde açıkça söyledi. Devlet Bahçeli tarafından uyarıldı. 8 milyon kişinin ekmek kapısı olan fındık için yine bildiğini söylemeye devam etti. Bazıları bunun birer gösteri olduğunu ileri sürse bile sonuçta bölgenin geçim kaynağı fındık söz konusu. Elbette ki, her Karadenizli vekil gibi fındıkçının hakkını savunacaktı. Savundu da.

Cemal Enginyurt, “Bedel ödemeye hazırım” diyerek sözlerinden geri adım atmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a  “Tarım Bakanı’ndan hesabını sorun” diyerek seslendi. Bu tartışmaların ardından fındık taban fiyatını yakında açıklaması beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrı ne olur?

Şurası bir gerçek ki,  girdi maliyeti, işçi ücreti dikkate alındığında 25 liradan düşük açıklanacak taban fiyat üreticinin zararına olur, hoşnut etmez.

Fındık rekoltesinin bu yıl yüzde 30 daha az olduğu üretici ve ilgili kuruluşlar tarafından sürekli açıklanıyor. Bakan Pakdemirli buna karşın bu yıl ki fındık rekoltesini neye dayanarak 665 bin ton olarak ifade etti? Anlamak olası değil. Birileri sayın Bakanı yanıltmış olmasın sakın. Çünkü az rekolte yüksek, fazla rekolte düşük fiyat demek bir anlamda. 

 Üreticinin korkusu taban fiyatın beklentilerden uzak saptanması, piyasanın yine tekel firmalara kalması. Umarım devlet buna izin vermez.  

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar