Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Fındık kaç lira olmalı?

Fındıkta hasadın başlamasına iki aydan kısa süre kala taban fiyat talepleri de dillendirilmeye başlandı.

Karadenizli üreticinin gözbebeği, geçim kaynağı fındık rekoltesinde bu yıl dondan ötürü azalma olacağı belirtiliyor. CHP’li milletvekillerinin bölgede yaptığı araştırmaya göre, geçen yılki rekolteden yüzde 40 daha düşük hasat bekleniyor. Geçen yıl 650 bin ton rekolte gerçekleştiği dikkate alınırsa kaybın hayli fazla olacağı görülüyor.

Bahçelere girildiğinde, fındık toplanmaya başlandığında zararın ve rekoltenin ne kadar olduğu ortaya çıkacak. Ürünün dondan ve küflenmeden olumsuz etkilendiği aşikar. Umarım, öngörülen kayıp yaşanmaz, çiftçi zarar etmez.

Karadenizli üretici,  TMO’nun geçen yıl erkenden açıkladığı 16.5 lira taban fiyat karşısında önceki yıllara göre emeğinin karşılığını aldı. Tekel firma ve alivericilere düşük fiyattan vermek zorunda kalmadı.

Geçimini fındıktan karşılayan üretici, taban fiyatın bu yıl da TMO tarafından bahçeye girilmeden önce açıklanmasını bekliyor.  Yaklaşık 8 milyon bölge insanını yakından ilgilendiren, ekmek kapısı olan fındıkta devletin kararını temmuz başı veya ortasında duyurması kuşkusuz üreticinin yararına olacak.

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, tekel firmaların piyasaya egemen olmaması için taban fiyatın 24 lira olarak  önceden açıklanmasını talep etti. Enginyurt, 24 liranın altındaki fiyatın üreticinin emeğini karşılamayacağını belirtti.

Geçen yıldan bu yana, fındığın girdi maliyetlerinde virüsün de etkisi ile artış oldu. Fındık toplayacak işçinin günlüğü de kuşkusuz bu yıl daha yüksek olacak. Geçen sezon, işçi günlüğü 150-200 lira arasında idi. Bu fiyata rağmen üretici fındık toplayacak gündelikçi bile bulamıyordu. Bu sezon günlüğün hayli yüksek olacağı şimdiden belli. İşçi bulabilen fındığını toplayacak, yoksa aileler girecek bahçeye.

Tüm bu etmenler göz önüne alındığında, üreticinin maliyetini karşıladıktan sonra, elinde para kalabilmesi, ihtiyacını karşılayabilmesi için Cemal Enginyurt’un dile getirdiği gibi taban fiyat 24 liradan az olmamalı, hatta üzerinde bir rakam belirlenmeli.  Üretici ancak rahat nefes alabilir. 24 liranın altında kalacak rakam serbest piyasada üreticiye değil, tekel firma ve tüccarlara yarar. TMO taban fiyatı geç açıklarsa, paraya acil ihtiyacı olan üretici önceden olduğu gibi yine tüccara teslim olur, zarar eder.

Bahçeye girilmeden önce açıklanacak taban fiyat fındıkçıyı rahatlatacağı gibi, kafasındaki kaygıları giderecektir. TMO’nun duyuracağı taban fiyat karşısında acele etmeyecek, serbest piyasada yükselebilecek rakamı bekleyecek. Tabii, erkenden satmak zorunda değilse.

Üretici geleceğini, aşını, umudunu bağladığı fındığın ucuz fiyatla tüccara satmaya mecbur bırakılmasını aklına bile getirmek istemiyor, geçen yıl olduğu gibi TMO’ya güveniyor. Devletin güveni boşa çıkarmaması gerekiyor.

 Dış satımda önemli paya sahip, devletin ciddi gelir kaynağı fındıkta yüzleri güldürecek taban fiyatın erkenden açıklanması üreticinin korunması adına şart. Fiyat da en az 24 lira veya üzerinde olmalı. Düşük rakam fındıkçıyı üzer, emeğini karşılamaz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar