VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

FINDIK, REKOLTE, FİYAT

Dalda fındık görüldü, potuklar sayıldı, bağımlı/bağımsız kurumların rekolte (tahmini ) 800 bin tonla 700 bin ton arasında… İş kilogram fiyatının tespitine gelince, kafalar karışık… CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun beklentisi 35 TL mi iyi fiyat yoksa Altınordu, Giresun ve Akçakoca ziraat odaları başkanlarının beklentisi 28-30 TL mi daha gerçekçi…

***

İşte size üç bilinmez soru:

Don olayı 350 ila 700 rakım arası kesimde yüzde 60 oranında rekolte kaybına neden olduğunu -ürününü sigortalayanların- hesabına yatırılan paradan biliyoruz.

Şimdi biz, Uluslararası Sert Kabuklu Kuruyemişler Konseyi (INC)’nin ya da  TÜİK’in  2021 yılı rekolte tahminlerini bu yüzde 60 kaybı dikkate alarak yapıp yapmadıklarını nasıl bileceğiz?

***

İktidardaki parti AKP,  ne zaman TMO’nun kapısını ardına kadar açar ve fındık taban fiyatı açıklar o zamana kadar bir bilinmezle  oyalanacağız…

Demem o ki;  ORDUSİAD Başkanı Kadir Engin -2020 yılında olduğu gibi- ileri atılıp, AKP kurmaylarına - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye –de, “4 dolardan aşağı bir fiyat üreticinin aleyhine olur” der mi?

 

***

Sezon başında 22 TL ile başlayıp, bir ara 26 TL gibi bir fiyat yakalayan 2020 yılı ürünü kabuklu fındığı şu an 21 TL’den satılıyor.

Ayıptır, günahtır demeyeceğim; el insaf!

Çarşı/Pazar dolaşın, mamul/yarı mamul ürünlerin satış fiyatlarına bakın…  Hepsi el yakıyor?

Ege’nin zeytini ile Doğu Karadeniz’in fındığının kilo fiyatı birbiri ile yarıştırılırdı… Tabii yüzde 90’ı ihraç ürünü fındık hep önde bitirirdi yarışı… Bugün, dünya tersine döndü ve 2 kilo kabuklu fındık götüren pazardan 1 kilo zeytin alıp evine dönüyor. 

***

Çay üreticilerinin topladıkları üç yaprak sürgünü, Artvin’in Hopa ilçesinde neden çarşı meydanına getirip döktüğünü anlamak ister misiniz?

Efendim; kota konmuş; fazlasını Çay-Kur almıyormuş!

***

Ordu’da Amerikan menşeli, -2020 yılı ürünü-ceviz, zincir marketlerde 32 TL’den satılıyor…

Herhalde birileri fındık yerine Latin Amerika cevizi kırmayı seviyor…

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar