Ordu
DOLAR18.5828
EURO18.3781
ALTIN1020.8
Çetin GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Mail: [email protected]

reader

FINDIK SEZONU BAŞLADI             

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  çeşitli kamu kuruluşlarının açılış töreni ve fındık üreticisinin beklentisi olan fındık fiyatını açıklamak için  Ordu’ya geldi.

 

            Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fındık fiyatını üreticilerin büyük bir bölümü tatminkar bulmadı, beklenti 60-65-TL olması yönündeydi. Ak Partili seçmenlere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fındık fiyatını 75-TL olarak açıklasa da  bu fiyattan yine memnun olmayacak bir kesim mutlaka çıkar diyerek verilen fiyatı makul buluyor. Özellikle bu sene yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı artan fiyat artışları göz önüne alınırsa fındık fiyatı en az 5-TL daha yüksek açıklansa üreticilerin büyük bir bölümü fiyattan memnun kalabilirdi. Yaşanan fiyat pahallılığından özellikle akaryakıt fiyatlarının 3 katına çıkmış olmasından dolayı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gelecek fındık işçileri bu sezon fındık toplamaya gelecekleri kişilerden yol akaryakıt fiyatı ve açıklanan fiyatların üstünde fiyat talep etti. Bu yüzden birçok fındık üreticisi ciddi sıkıntı yaşayabilir.

 

            Ordu’da 2022 yılı fındık ürünü için sahil kesimi 16 Ağustos, orta kesim 19 Ağustos yüksek kesim 27 Ağustos olarak açıklandı. Her yıl olduğu gibi bu sene de bu tarihlere uyan pek olmadı. Başta Saraycık olmak üzere Altınordu İlçesi’nde birçok fındık üreticisi 2022 yılı fındık mahsulünü toplamak için bahçelere girdi. Bu sene Temmuz ayı yağmurlu geçtiği için fındık olgunlaşması da geç oldu. Açıklanan fındık toplama tarihlerine ne kadar uyulursa fındık randımanı da o kadar iyi oluyor. Ordu’da fındık toplama sezonu açıldı, bütün üreticilerimize bol bereketli hasatlar dilerim.

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar