Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

FINDIK ÜRETİCİSİ NASIL KURTULUR?

Fındık konusunda bu köşede 20 küsur yazı yazdım. Yazılarımın tamamında üreticilerin yanında duruş sergiledim. Fakat böyle pısırık, korkak çiftçi topluluğu görünce üç yıldır yazmayı bıraktım.  Haklı sebeplerimden biri bu. Bu 3 yıl sonra fındık hakkında kaleme aldığım ilk yazımdır.

Her fındık sezonunda fiyat ve rekolte konularında çeşitli tartışmalar meydana geliyor. Dünyanın her yerinde ürünün fiyatını üretici belirlerken, fındık politikası tamamen kartellerin keyfiyetine terk edilen ülkemizde, devlet otoritesi tarafından açıklanan alım fiyatı bu yıl da üreticiyi memnun etmedi. Üreticinin kendini yerden yere atmasının, ağlamasının, bağırmasının asla sonucu değişmeyeceği kesindir. İhtiyaç sahiplerinin ürününü mecburen satması kaçınılmazdır. Maddi birikimi olanlar ise bir müddet daha bekleyecektir. Ama memnuniyetsizlik eksilmeyecek ve bu kısır döngü sonlanmayacaktır. Sürecek, sürecek, sürecek…

Üreticinin yarasını kanatmaya devam eden fındığın bu şehir ve bölge için ne anlam taşıdığını anlatmaya gerek yok. Milli ürünün kimsesizliği nedeniyle sadece bir avuç şahıs kazanıyor. Ürettikleri ürünün fiyatı üretim maliyetlerinin altında kalan köylünün imdat çığlıklarını kimse duymuyor.  Hatalı tarım politikaları yüzünden fiyatı aşağı yönlü yol alan fındığın çöküşüne üreticinin bir çare üretmesi, çözüm bulması şart. Kıymetli üreticilere bir nasihatım var. Eğer dürüst ve samimi niyet temelleri üzerine oturmuş bir kooperatif kurmak imkanı yoksa birkaç cesur yürek bir araya gelip şirket kurmalısınız. Mesela 7-11 Şubat 2022 tarihlerinde Rusya’nın başkenti Moskova’da veya 13-17 Şubat 2022 günleri arasında BAE’nin Dubai şehrindeki dünyanın en büyük sayılı fuarlarında yer almalısınız. Bu fuarlar kaçmaz. Orada sizi büyük sabırsızlıkla bekleyen düzinelerce gerçek alıcıyla buluşmalısınız. Yoksa bir ömür boyu fındık fiyatının yükselmesini beklemek içi boş bir hayalden öte geçemez. Her defasında falanca ülkedeki market raflarındaki ücretlerin resimlerine bakıp iç geçirme sıkıntısı yaşayacaksınız.

Hangi yönden bakarsanız bakın, Türkiye'deki fındık meselesi mide bozucu değil, düpedüz sinir bozucu hal almıştır. Nasıl ki; kabuk bağlamış yarayı okşadığınızda, cırt diye açılıveriyor ve kanama başlıyor yeniden, işte fındıkta öyle... Avucundaki fındığı satışta zorlanan üretici kesinlikle sahipsizdir. Davul çiftçimizin boynuna asılı ama, tokmak ‘’fındık kurtlarının’’ elinde duruyor. Üreticinin emeğini hiçe sayanların bu alışkanlığını ters yüz etmenin, Türk fındığına kimlik kazandırmanın ve fiyat istikrarının tesisi için tez vakitte teşkilatlanmak gerekiyor. Yeni, dinamik ve dürüst fındık birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.

Karteller fındık çiftçisinin korkak olduğunu çok iyi bildiği için her yıl meydanda atını bir o yana bir bu yana oynatıyor! Ve hiç şüpheniz olmasın hep oynatmaya devam edecektir.  Çünkü fındıkçı çok çekingen, çok ürkek. Her uzun yol kısa bir adımla başlar. Başlamak için hiç geç değil. Eksik olan biraz cesaret biraz samimiyet… Hepsi bu.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar