Ordu
DOLAR18.5853
EURO18.414
ALTIN1019.3
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

reader

FINDIK YANDI

Fındık hassas bir ürün. Bana benziyor. Fazla soğuğa gelmez. Sıcağı da sevmez. Don oldu mu yanar, sam rüzgarı oldu mu yanar. Kurak oldu mu yanar. Gübreyi fazla koyarsan yanar. 10 çeşit parazit var, ilaç vermedin mi yanar.

 

Bu sene fındığı, doğal düşmanlar yakmadı. Bu sene fındığı, PAZAR YAKTI. Devletin 52 liraya aldığı levant kalite fındığı, tüccar 43 liraya alıyor. Arada 9 lira fark var. Fındıktan para kazananlar, fındıkçının canına okuyor.

 

Türkiye’de ''VATANA İHANET SUÇU'' yeniden düzenlenmeli. Ülkeye döviz kazandırıcı ürünleri, kendi çıkarına ve fakat ülke aleyhine kullananlar Vatan Haini ilan edilmelidir. Zira, fındık ihraç ürünü. Yüzde 85 oranında ihraç ediliyor ve ülkeye döviz kazandırıyor. Fındık fiyatı ne kadar düşük kalır ise ülkeye o kadar az döviz giriyor.

 

Yabancılar, yeni emperyalizm metodu ile ülke kaynaklarını sömürüyor. Bu yeni metodun usulü bellidir. Tarımsal ürün fiyatlarını düşük tutmak, sanayi ürünlerinin fiyatını yüksek tutmak ve mal piyasası yoluyla, tarım toplumlarının ekonomik artıklarını elinden almak. Bu sömürüye alet olan yerli iş birlikçileri saptayıp, ağır cezalar vermemiz gerekiyor.

 

Piyasada, görünmeyen ve fakat delilleri ile sabit tekel kurmuş fındık alıcıları, DEVLETE KAFA TUTUYOR. 52 lira olarak saptanmış devletin fiyatını, adeta yok sayıyor. Bu kafa tutmanın bedeli ödenmelidir. Alım rekabetini yok eden fındık alıcıları hakkında, acil, REKABET KURULUNUN harekete geçmesi gerekiyor.

 

En büyük kuvvet üreticidedir. Üretici, ne pahasına olursa olsun, düşük fiyattan piyasaya mal çıkarmayarak sorunu kendisi çözebilir. Ancak, üreticinin nakit ihtiyacı var. Amele parası, okul masrafları, faizli borçlar kapıda bekliyor.

 

Fındık meselesini, ekonomik kültür olarak anlama ve değerlendirme zamanı geldi. Sömürünün bu kadarına akıl ermiyor, can dayanmıyor.

 

Şinasi Kara

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar