Ordu
DOLAR18.6321
EURO19.5161
ALTIN1056.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Fındıkçı akıllandı, fiyat yükseldi…

Üreticinin erkenden satmamasından ötürü fındık fiyatı serbest piyasada 24-25 liraya kadar yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Giresun kalite fındık için 22.50,   Giresun’un dışında yetişen levant fındık için ise 22 lira olarak açıkladığı taban fiyat, beklentilerin altında kalınca acil gereksinimi olmayan üretici fiyatın yükselmesini bekledi. Rekoltenin geçen yıla göre az olmasından dolayı fındığa talep hayli arttı. Bu yıl aklı başına gelen üretici, sezon başı fındığı hem TMO’ya hem de tüccara erkenden satmadı.  100 ton fındık alması öngörülen, ancak bu rakamın çok altında kalan TMO’nun kalitesine göre 21 liradan alım yapması üreticiyi hoşnut etmedi.

 Önceki yıllarda serbest piyasayı belirleyen tekel firmanın istediği atı oynatamaması da fiyatın artmasına yol açtı. Fındığın yılbaşına doğru 30 liraya çıkması bekleniyor. Acil ihtiyacı olmayan üretici bir süre daha beklerse emeğinin karşılığını fazlasıyla alacağı aşikar.

Dünya üretiminin yüzde 70’ni gerçekleştiren Türkiye’nin uluslararası piyasada söz sahibi olabilmesi için fındıkçının bu yıl ki akılcı politikasını her sezon yinelemesi gerekiyor. Uluslararası piyasa demişken, Hamburg Borsası’ndan bahsettiğimi sanırım anlayacaksınız. Almanya’nın sanayi kentinde yıllarca fiyatın saptanması, oradan yön verilmesi üretici kadar ülkenin de zararına yol açıyor. Düşük fiyattan sattığı fındıkla maliyetini karşılayamayan çiftçinin yanı sıra, dış satımda ilk sırada yer almasına karşın Türkiye’ye daha fazla döviz girmesini engelliyor Hamburg’da saptanan fiyat. Buna son yıllarda serbest piyasada egemenliğini kuran tekel firma eklenince doğal olarak fındık bir türlü gerçek ederini bulmuyordu. 

İşte bundan ötürü  üreticinin bilinçlenmesi, erkenden elinden çıkarmaması  önemli ve  çok doğru . Yıllardır bu oyun tezgahlanıyordu. Neyse ki, aynı senaryo bu sezon sahneye konulamadı. Türkiye’nin yanında  belli miktarda üretim gerçekleştirilen İtalya, Gürcistan, Azerbaycan, ABD ve Çin fındığının kalitesi bizim ürünleri tutmuyor. Üretimde lider olan Türkiye’nin uluslararası piyasada da lider olması şart.

Fındık gibi son derece önemli tarım ürününe sahip Türkiye’nin uluslararası alanda yetkin konuma yükselmesi kuşkusuz çiftçinin de yararına olacaktır. Karadeniz’de on binlerce insanın geleceği, umudu ve aşı “Yeşil altın” olarak nitelendirilen fındığa bağlı. Üretim ve fiyat ne kadar yüksek olursa  yüzü güler, muhannete muhtaç olmaz. Tekel firmaların ve bazı tüccarların düşük fiyat politikası üreticiyi yıllar boyu yoksunluğa mahkum etti.

TMO’nun devreye girmesi ile bir ölçüde hakkını alabilen çiftçi, artık eskisi gibi acele etmiyor, fiyatın yükselmesini bekliyor. İyi de ediyor. Çünkü sonuçta kazanan kendisi olacak. Rekoltenin düşük olduğu yıllarda bugünkü tutumu daha da mutlu edecek onları.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar