Ordu
DOLAR18.6363
EURO19.3301
ALTIN1049.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Fındıkçı şaşkın…

Fındığını toplamaya başlayan üretici, taban fiyatın hala kamuoyuna duyurulmamasından ötürü şaşkın ve ne yapacağını bilemiyor.

8 milyon insanın geçim kaynağı olan fındıkta resmi rakam açıklanmamasına karşın rekolte hayli yüksek. Bol ürün karşısında sevinen fındıkçı, taban fiyatın gecikmesinden dolayı kaygılı. İllerde yapılan araştırmalarda rekoltenin 650-700 bin ton arasında olduğu belirtiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ise ses yok.  

Kıyı kesimde geçen hafta başlayan hasat sonucu fındık harmanda kurumaya bırakıldı.  Oturduğu kente dönüş hazırlığı yapan, ürününü kurutan gurbetçi, taban fiyatın açıklanmaması nedeniyle tüccara 24-25 liradan satmaya başladı bile.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Karadeniz’de kamuoyuna  açıklanacağı ifade edilen taban fiyatın geçen yıllara göre oldukça gecikmesi, üreticiyi ikileme soktu. Acelesi olan, vadesi gelen borcunu biran önce kapatmak isteyen fındıkçı zorunlu olarak tüccarın yolunu tutuyor. TMO’nun alım yapmasını bekleyenlerin kafası taban fiyatın saptanmamasından dolayı oldukça karışık. Eğer acelesi yoksa doğal olarak TMO’nun başlatacağı alım kampanyasını bekliyor.

Hiç kuşku yok ki, taban fiyatın bu kadar gecikmesi tekel firmalar ve tüccara yarıyor. Erkenden satmak zorunda olanlar tüccara zararına bile bile veriyor zorlukla yetiştirdiği ürününü.  Taban fiyatın en az 30 lira olarak açıklanacağı görüşü egemen Karadeniz’de. Eğer bunun altında bir rakam saptanırsa on binlerce üretici şoke olur. Geçen yıldan bu yana gübre, ilaç ve işçi ücretleri neredeyse iki kat arttı. Günlük 150 liradan aşağıya işçi bulmak olası değil. Hatta bazı illerde 200 liradan kapı açanlar var. Bu tablo karşısında üreticinin en düşük 30 lira istemesi son derece doğal ve hakkı.  Taban fiyat ivedilikle belirlenerek kafa karışıklığı giderilmeli.

Bölge milletvekilleri ile muhalefet partilerinin il yöneticileri her gün taban fiyatın daha fazla gecikmeden saptanmasına ilişkin açıklama üzerine açıklama yapıyor. Nedense AKP ve MHP’li vekillerden bu konuda ne açıklama ne de ses var. Oysa, hasat öncesi taban fiyatın belirleneceğini belirtiyorlardı iktidar milletvekilleri. Sanırım Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması gecikince kendilerini geri çektiler.

Oysa, onların devreye girerek fiyatın aciliyetini, gecikmenin üreticinin aleyhine olacağını Cumhurbaşkanı’na iletmeleri şart. Hatta, en az 30 lira  taban fiyat için lobi yapmaları gerekiyor.  

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar