Ordu
DOLAR18.6354
EURO19.5188
ALTIN1054.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Fındıkçının beklentisi…

Yeni sezonun açılmasına kısa süre kala elindeki fındığı hala değerinden satamayan üreticinin yeni sezonda da işi hayli zor.

Ağustosta hasat için bahçelere girecek fındıkçı, sezon öncesi taban fiyatın 30-35 lira arasında saptanmasını bekliyor Gübre ve işçilik ücreti  geçen yıla göre oldukça arttı. 2014 yılında gübre fiyatı 30 lira iken bu yıl 110 lira civarında. Salgından ötürü yabancı işçilerin kıt olacağı dikkate alınırsa yerli gündelikçinin 200-250 liradan düşük çalışması olası değil. Alan bazlı destek ödemelerine de yine 2014 yılından bu yana zam yapılmadı. O tarihte dekar başına verilen destek parası 170 liraydı. Şimdi de aynı rakam. Oysa aradan 7 yıl geçti, destek ederi yerinde patinaj yapıyor.

Geçen yıl 550 bin ton olarak gerçekleşen rekoltenin bu yıl 700 bin ton olacağı öngörülüyor. Kesin rakam önümüzdeki günlerde açıklanacak. Rekoltenin artışı ile birlikte taban fiyatın da artmasını talep ediyor Karadenizli çiftçi. Geçen sezon taban fiyat 22.50 lira olarak açıklanmıştı. İlk başlarda üreticiyi sevindiren bu fiyat,  enflasyon ve dövizdeki artıştan ötürü ekonomik değerini yitirdi. Güncel kur ile halen 1 kilo fındık 2.5 dolar düzeyinde. Ürünün hak ettiği değeri bulabilmesi için yeni sezonda 1 kilo fındığın kilosunun 3.5-4 dolar arasında belirlenmesi şart. Geçen yıl taban fiyat açıklandığında dolar 6.80 liraydı, şimdi 8.50 lira. Bu nedenle taban fiyatın yüze 25-30  artışla 3.5-4 dolar, yani 30-35 lira arasında olması gerekiyor. Yine, taban fiyat yıl başında dolardaki artışa göre güncellenmeli ki, üreticinin kaybı olmasın.

Geçen yıldan bu yana dövizin yanı sıra temel gıda maddelerinde ve fındık girdi maliyetlerinde hatırı sayılır oranda artış oldu. Kayıpların karşılanması ve çiftçinin bir yıllık geçimini sağlayacak paranın eline geçebilmesi için taban fiyatın 3.5-4 dolar, yani 30-35 lira arasında olması açıkça görülüyor. Geçen yıl satın alınan bir ürünü, cep yakan fiyatlardan ötürü bu yıl aynı fiyattan alabilmek olanaksız.

Her şeye, iğneden ipliğe zam gelirken, fındık fiyatları yerinde sayıyor, hatta tekel firmaların müdahalesi sonucu geriliyor. Bir ara 16 liraya kadar düştü.  Neyse toparlanarak, 21.50-22.50 liraya kadar yükseldi. TMO’nun piyasanın birtakım yabancı şirketlere bırakılmaması için alımı sürdürmesi gerekiyor.

Hala geçen sezondan elinde fındığı bulunan üretici var. Fiyat yükselir diye bekledi, satmadı, düşen serbest piyasayı görünce de şoke oldu. Bu kitlenin daha fazla yoksunluk yaşaması  için TMO yanlarında olduğunu göstermeli, tüccara ve tekel firmalara mahkum etmemeli.

Fındıkçının temel beklentisi 35 lira taban fiyat. Gözler sezon öncesi açıklanacak rakamda.  

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar