Ordu
DOLAR18.6376
EURO19.294
ALTIN1050.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Fındıkçıya bir darbe daha...

Fındıkçı,  en kara sezonunu sanırım bu yıl yaşıyor.

Taban fiyatta umduğunu bulamayan üreticiye serbest piyasada yerlerde sürünen düşük fiyat yetmezmiş gibi Karadeniz’in yağmurlu havası son darbeyi vurdu.

Eylülün sonu gelmesine karşın, yüksek kesimlerde topladığı fındığı kurutamayan çok sayıda üretici mevcut. Hatta, hasadı bitiremeyenlerin olduğu söyleniyor. Toplayanların da yüzünü tam göstermeyen güneşten dolayı fındığını kurutup, pazara indiremediği vurgulanıyor. Oysa, ürününü hemen satıp paraya çevirmesine, borçlarını ödemesine öyle çok ihtiyacı var ki…

Bu durumu fırsat olarak değerlendirenler, üreticinin kapısına giderek kurumayan fındığı çok ucuza kapatmaya çalışıyor.  Gezgin açıkgözler serbest piyasada 23-25 lira arasında işlem gören ürünü, 15 lira veya daha düşük fiyattan aldığı vurgulanıyor. Bu acımasız uygulamanın bölgenin yüksek kesimlerinde oldukça yaygınlaştığı belirtiliyor.

Bazılarının içine çıkarcılık, bencillik, para hırsı öylesine yerleşmiş ki…. Ne yapsan boşuna. İnsanlık yapı ve vicdanlıkla ilintili.  Gariban çiftçinin zor durumundan yararlanıp bir yıllık umudunu 3-5 kuruşa elinden kapmak hangi vicdana, etiğe sığar. Acil paraya gereksinimi olan üretici de bu acımasızların tezgahına zorunlu olarak düşüyor. Olanağı varsa yüksek bölgeden sahile indirerek ürününü kurutmaya çalışıyor. İşte böylesine bir açmazın, ikilemin arasında gariban fındık üreticisi. Yağışın eksik olmadığı Karadeniz bu yıl daha çok yağmur aldı. Evladına hoş görü göstermedi sanki Karadeniz.   

Gerçi ürününü kurutup serbest piyasada hemen paraya çevirmek  isteyenler de düşük fiyat karşısında zarara uğruyor. Söz birliği etmiş gibi 23 ile 25 lira arasında fındık alımını sürdüren tüccar var. Tekel firmanın da etkisinin olduğu aşikar düşük fiyat politikasında.

Tek çözüm yolu TMO. Ancak, alımda belirli ölçütlerin olması, ödemenin ötelenerek peşin yapılmaması zor durumdaki üreticiyi serbest piyasaya yöneltiyor. Tüccar ayağına gelen fırsatı düşük fiyatla değerlendiriyor. Kuşkusuz perde arkasındaki tekel firma hoşnut üreticinin aleyhine olan ucuz fiyattan.

Yetmezmiş gibi  şimdi de kurumayan fındığı köy köy, mahalle mahalle gezerek 10-15 lira arasında kapmaya çalışanlar türedi. Sanırım bölge ilk kez böylesine bir fırsatçılığa tanık oluyor. Girdi maliyetlerindeki yükselişe karşın taban fiyattan beklediğini alamayan, serbest piyasada ederinin altında işlem gören ürün, yağışlı havaların etkisiyle  ucuzculara olanak tanıdı. Yazık ve ayıp.

Acelesi olmayan, hemen kapatılacak borcu bulunmayan üreticinin üzerlerinde gerçekleştirilen çirkin senaryoyu bozması için fındığını TMO’ya satması gerekiyor. Beklentilerden uzak olsa bile 26.50-27 liralık fiyat serbest piyasaya göre hayli iyi. Eğer uyanıkların yeni senaryosu yerleşirse kalıcı olur.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar