Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Fındıkçıyı düşündüren don…

Karadenizli fındık üreticisinin yüzü bu sezon da gülmeyecek gibi.

Şubat ayının son günlerinde bölgedeki dondan ötürü sahil kesiminden 200-700 metre yükseklikteki bahçelerde tomurcuklanan fındığı don vurdu. Dondan sadece fındık değil dalları bile zarar gördü. Yapılan incelemeler sonucunda bahçelerde yüzde 100’e vuran yanıkların oluştuğu saptandı.  TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) görevlileri de don vuran bahçelerdeki üründe yüzde 97 oranında kayıp olduğunu belirledi.

Üretimin çoğunluğunu oluşturan yüksek kesimdeki bahçelerde don olayının bu sezon rekolteyi oldukça düşüreceği aşikar. Rekoltenin düşük olması fındığa olan talebi artıracak. Sahildeki bahçelerde zarar olmamasına karşın, buralardaki üretim talepleri karşılamayacak, doğal olarak fiyatlar yükselecek. Ne var ki, dik bayırlı bahçelerde, güç  koşullarda fındık yetiştiren, çilesini çeken yüksek kesimdeki çiftçinin eline ürün yokluğundan ötürü para geçmeyecek. Bu insanların maddi anlamda güçsüz olması, salgın nedeniyle zaten zor günler geçiren esnafı vuracak, sonuçta bölge ekonomisi olumsuz etkilenecek. Belki de salgınla birlikte daha fazla işyerleri kapanacak, işten çıkarmalar  yaşanacak. Nereden bakarsanız bakın fındığın olmaması, ya da düşük rekolte,  çiftçinin eline para geçmemesi ve zincirleme olarak ülke ekonomisini vurması anlamındadır. 

Önceki yıllarda da yaşanan don olayının bu yıl da görülmesi  fındığından başka geçim kaynağı olmayan üreticiyi doğal olarak şoke etti. Bir yıllık geçimini fındığa bağlayan Karadenizli çiftçi şimdiden kara kara düşünmeye başladı. Hükümetin yardım elini biran önce uzatmasını ve zararlarının karşılanması talep ediyor.

Geçtiğimiz sezon başı TMO’nun 21.50 lira olarak açıkladığı taban fiyata rağmen, bir ara piyasaya egemen olan tekel firma ve tüccarların tutumundan ötürü fındık taban fiyatın altında satılmış, “yükselir” diye ürününü bekletenler zarar etmişti. Şimdi de bahçelerini vuran dondan dolayı ikinci kez yoksunlar ve çaresizler.

Türkiye’nin en önemli dış satımını oluşturan, ülkeye önemli döviz girdisi sağlayan fındığı güç koşullarda yetiştiren, çilesini çeken Karadenizli üreticinin yüzünün gülmesi için daha yüksek taban fiyatlarla desteklenmesi şart. Ve ürünlerini don vuran fındıkçıya devlet sahip çıkmalı. Önümüzdeki sezon başı TMO taban fiyatı yüksek belirlemeli ki, meydan tekel firmaya bırakılmamalı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar