Ordu
DOLAR9.5464
EURO11.1088
ALTIN547.87
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

Fındıkçıyı zor günler bekliyor

Fındık sezonunun başlamasına 25 gün kaldı. Halen fındık fiyatları açıklanmadı. Belli ki, Hükümet fındığa sahip çıkmıyor.

Devlet ''destekleme alım'' yoluyla fındığı satın almadığı zaman, fındık fiyatı alıcının insafına kalıyor. Tekelci alıcılarda insaf yok. Fındık fiyatını, ortalama maliyete kadar düşürüyor.

Geçen yıl seçim senesi idi. Geç de olsa fındık destekleme fiyatı, 15 lira olarak belirlendi. Borçlu vatandaş, fındığı 8-10 liradan sattı. Tuzu kuru olanlar ile stokçular TMO'ya 15 liradan verdileri. TMO dâhil elinde fındık tutanlar kar etti. Nitekim TMO, piyasada fındık kalmadığı için aldığından daha yüksek fiyata sattı.

Fındıkta kar edemeyen sadece müstahsil. Üretiyor. Ama emeğinin hakkını başkaları elinden alıyor.

Neden?

-En önemli nedeni, fındık talep elastikiyetinin (fiyat değişmeleri karşısında gösterilen hassasiyetin) düşük olmasından kaynaklanıyor. Fındık fiyatı düşük ya da yüksek olsun, her yıl satılan toplam ürün miktarı değişmiyor. Ortalama her yıl 500 bin ton, kabuklu bazda fındık ihraç ediliyor.

Kabuklu fındık fiyatı 3 dolar olursa, ülke 1,5 milyar dolar döviz kazanıyor. 4 dolar olursa, ülke 2 milyar dolar döviz kazanıyor. Şu anda, fındık 3 dolara alıcı buluyor. Devlet destekleme alım yapmaz ise, fiyat daha aşağılara düşecektir.

Fiyat düştüğü için, ülkeye daha az döviz giriyor. Müstahsilin alım gücü düşüyor. Alım gücü düşen müstahsil, alış-veriş yapamıyor. Müstahsile mal satan esnaf zor durumda kalıyor. Göç önlenemiyor.

Devlet destekleme alım yapmaz ise, müstahsili zor günler bekliyor. Zira bu yıl ürünün bol senesi. Ürün bol olunca, tekelci alıcıların işi kolaylaşıyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar