Ordu
DOLAR9.6119
EURO11.1919
ALTIN555.02
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

FINDIKTA AYAK OYUNLARI

Her yıl fındıkta oyun oynanıyor. Geçen yıl, 16 lira ile desteklenen fındık fiyatı, önce 12 liradan piyasada alıcı buluyordu. Sonradan, 24 liraya kadar çıktı. Devlet, 16 liraya destekleme alım yaptığı fındıktan kiloda 8 lira kar etti.

 

2019 sezonunun başlangıcında, fındık fiyatı 12-14 lira arsında değişirken, müstahsil devlete 16 liradan satıyor ve memnun oluyordu. Ancak yüzde 50 gibi bir artış, memnuniyetin yerini, soru işaretlerinin almasına neden oldu.

 

Fındığı 24 liraya satan TMO, destekleme alım fiyatını bu fiyat üzerinden yapması gerekiyordu. Ancak, görünmez kuvvetler 2020 sezonu için destekleme alım fiyatını 22 lira olarak belirlediler. Vatandaş, bu fiyattan TMO'ya fındık getirmedi. Fındığı bekletiyor. Piyasa daha yüksek fiyat vererek fındığın fiyatını 25 liraya kadar yükseltti.

 

Fındık, ihraç ürünü dolar ile satılıyor. Dolardaki değer kaybının fındık fiyatına yansıması gerekir. Dolar arttığı halde, fındık fiyatları, destekleme alım fiyatına geri düştü. Bu düşme normal değil. Olayın gerisinde TEKELCİ ALIM yapanlar bulunuyor.

 

Tekelci alım tacirleri ''SİLKELEME'' denilen metodu kullanıyor. Fındık fiyatını düşürmek suretiyle, panik havası yaratıp ürünü ucuz fiyata kapatma peşindeler. Ancak, bu yıl sonuç vereceğe benzemiyor. Zira, bu yıl fındık az oldu. Tarımsal üründe üretim azalması, fiyatlara pozitif olarak yansıyor.

 

Borçlu ürünü sattı. Geride kalanların ekonomik durumları nispeten daha iyi. Köylere büyük oranda emekli maaşı giriyor. Alaverecilerin karşısında önceki yıllardaki gibi çaresiz köylüler kalmadı. Müstahsil geçen yılki, yüzde 50 oranındaki artışı, unutamıyor. Bu kesimden fındığı ucuz almak mümkün değil. Alavereciler boşuna uğraşıyor.


 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar