Ordu
DOLAR18.6424
EURO19.6453
ALTIN1077.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Fındıkta iş işten geçmeden

Fındık sezonunun açılmasına kısa süre kala fiyat tartışmaları erken başladı.

Karadenizli 400 bin üretici, yıllardır taban fiyatın geç açıklanmasından mağdur oldu.

Bölgenin temel ürünü ve geçim kapısı olan fındık, uluslararası tekel firmaların piyasaya erkenden egemen olması, keyfi belirlenen düşük fiyat ve devletin iş işten geçtikten sonra piyasaya müdahale etmesinden ötürü yıllardır gerçek değerini bulamadı. 

Geçen sezonun sonuna doğru devlet taban fiyatı açıklayarak piyasaya girdi, fiyatlar 15, 16, hatta 20 liraya kadar yükseldi.  Ancak, elindeki ürünü 11-12 lira gibi son derece komik ederden satmak zorunda kalan fındıkçıya hiçbir yararı olmadı. Aksine zarar etti.   

Üretici, milyonlarca insanın geçim kaynağı, ülkenin en önemli dış satım ürünü olan fındıkta her yıl yinelenen, “geç açıklanan düşük fiyat” politikasına “ artık yeter” diyerek,  bu yıl taban fiyatın en geç temmuz sonunda TMO tarafından 20-25 lira arasında kamuoyuna açıklanmasını, serbest piyasanın tekel firmalara baştan bırakılmamasını talep ediyor.

Ziraat Odası yetkilileri bu sezon da yüksek rekoltenin gerçekleşmeyeceği görüşünde. Tahminler 600-650 bin ton arasında. Anlaşılan fındık öyle umulduğu gibi bol olmayacak. Çalışmalar sürdüğünden net rakam önümüzdeki günlerde belirlenecek.

Hem üretici hem de sivil toplum örgütleri 20 ile 25 lira arasında bir fiyatı dile getiriyor. Aslında bu rakamlar milyonlarca dar gelirli üreticiye soluk aldırır, bir anlamda geçmiş yıllardaki zararını karşılar. Devlet, daha doğrusu TMO bu fiyatı açıklar mı? Orası şimdilik muamma?

Bilinen bir şey var ki, 11-12, 13 lira gibi sonradan açıklanan fiyat politikası fındıkçıyı zarara uğratıyor, acil gereksinimden dolayı ucuz fiyata tüccara ve kartel firmalara satmak zorunda kalıyor.

Her yıl yinelenen bu senaryonun bu yıl da hayata geçmemesi için taban fiyat en geç temmuz sonunda 20 -25 lira olarak kamuoyuna duyurulmalı.  Erkenden açıklanacak fiyat karşısında üreticinin kendine güveni gelecek, fındığı ederinden düşük elinden çıkarmayarak, TMO’nun piyasaya girmesini bekleyecek.

Geçen sezon başında yerlerde sürünen fiyatlardan ötürü on binlerce fındık üreticisi mağdur olmuştu. TMO’nun günlerce taban fiyatı açıklamamasından, “ha bugün ha yarın” diyerek üreticiyi oyalamasından, FİSKOBİRLİK’in olanaklarının kısıtlı olmasından dolayı fındıkçı ürününü tüccara ya da uluslar arası tekel firmaya 10-12 lira arasında satmak zorunda kalmıştı.

Her sezon öncesi “üretici mağdur olmayacak, fındık hak ettiği değerden alınacak” denilmesine karşın, geç açıklanan fiyatlarla vaatlerin boş olduğu görüldü.

İstekleri  fındık piyasasına belirli grupların, şirketlerin değil devletin egemen olması, ürünlerinin hak ettiği değerden satılması.  Geçmişteki olumsuzlukların bir kez daha yaşanmaması için de “fiyatı erken açıklayın “ diye bağırıyor.  TMO’nun erken açıklayacağı taban fiyat, fındıkçıyı hoşnut edecek, tüccara teslim olmasını önleyecek talep edilen düzeyde olmalı.  Yoksa eski senaryolar yeniden oynanır, kaybeden Karadenizli emektar çiftçi olur.

Fındığın gerçek değerini bulması, köylünün evine girecek aşın, ekmeğin artması, borçların ödenmesi,  bekârların evlenmesi, öğrencilerin okul harçlıklarının çıkması, piyasanın canlanması demektir. Para etmez, yine ucuza satılırsa üretici belini doğrultamaz, bölge ekonomisi körelir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar