Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Fındıkta kekremsi fiyat…

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan fındık taban fiyatı beklentilerin altında kaldı.

Giresun kalite kabuklu fındık için kilogram alış fiyatının 22.5 lira, levant kalite fındık için kilogram başına 22 lira olarak açıklanması, yüzde 33 oranında artış olsa bile üretici tarafından kekremsi tatla karşılandı. Erdoğan, desteklerle fiyatın 25 lirayı bulacağını açıkladı. Yüksek randımanlı fındığa tesliminde kilogram başına 1 lira, mazot bazlı desteğe 2 lira destek veriliyor.    Ne var ki üreticinin tamamı bundan yararlanamıyor.

Hiç kuşkusuz taban fiyatın geçen yıl gibi hasat öncesi duyurulması fındıkçının lehine oldu. Açıklanan fiyat karşısında hesabın kitabını yapacak, tüccara ve tekel firmaya erkenden teslim olmadan TMO’nun yolunu tutacak. Ancak, beklentiler 25 lira düzeyindeydi. Çünkü hesaplamalar 1 kilogram fındığın maliyetinin ortalama 17 lira dolayında olduğunu gösteriyor. Bu yıl salgından ötürü Güneydoğu ve Doğu Anadolu’dan az sayıda işçinin gelmesi bekleniyor. Valiliklerin açıklamasına göre işçinin günlük yevmiyesi 100 ile 150 arasında değişecek. Eğer, bölgeye dışarıdan yeterli işçi gelmezse günlüklerin artması kuvvetle muhtemel. Fındığı kavşağından ayıran patozun saat ücreti de 200 lira. Bu rakamlar doğal olarak üreticinin maliyetini artıracak. Bundan ötürü taban fiyatın en az 25 lira olmasını bekliyordu Karadenizli.

TMO’nun yanı sıra bir zamanların gözde kurumu, yeniden dirilmeye çalışan  FİSKOBİRLİK’in de serbest piyasada ürün alacak olması üreticinin lehine. Yönetim Kurulu Başkanı piyasanın üzerinden bir fiyatla alım yapacaklarını açıkladı. Karadenizli üreticinin geçim kaynağı, ihracatın önemli ürünü döviz girdisi fındığın rekoltenin de düşük olmasından ötürü bu yıl hak ettiği değeri bulacağına inanıyoruz. Yeter ki, üretici acele etmesin,  hemen ödenecek borcu yoksa tüccara teslim olmasın. TMO alıma başlamadan erkenden ürününü satan yitirir. Rekolte düşük talep çok olacak fındığa.

Daha şimdiden çikolata fabrikaları rekolte ve fiyatlarla ilgilenmeye başladı. Dünya üretiminin yüzde 70’ini gerçekleştiren Türkiye, tekellerin kar hırsı, çeşitli oyunu, ucuz fiyat politikasından ötürü bir türlü bu alanda söz sahibi olamadı. Oysa,  en kaliteli, leziz fındık Türkiye’de yetişiyor. Diğer ülkelerde elde edilen ürün hiçbir zaman Türk fındığının yerini tutmuyor.

Çikolata üreten uluslararası tekel firmalar diğer ülkelerde yetiştirilen fındığı, hatta badem ve diğer yan ürünleri kullandılar, denediler. Ne var ki  olmadı, istedikleri sonucu alamadılar. Türkiye’de yetişen, tadı ile her daim aranan fındığın yerini başka ürün hiçbir zaman dolduramıyor.

İşte bunu gören bilindik firmalar ucuza kapatmak, üreticinin elinden hemen kapmak için çeşitli senaryoları uyguladılar, bu yıl da uygulamaya çalışıyorlar. Üreticinin gözü açıldı artık. Hem TMO hem de FİSKOBİRLİK’in alım yapması serbest piyasada istediği atı oynatmalarını engelliyor. Özellikle TMO’nun piyasa güçlü şekilde girerek, alım yapması üreticiyi koruyor. Bir zamanların gözbebeği olan FİSKOBİRLİK’in de geçmişteki gücüne ulaşması kuşkusuz Karadeniz halkının çıkarına. İki sezondur piyasada boy göstermesi umut verici.  Sonuçta çileli üreticinin yoksun olmaması için devlet desteği kadar kendisinin de bilinçli davranması, tekellere boyun eğmemesi gerekiyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar