Ordu
DOLAR18.6359
EURO19.395
ALTIN1052.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Fındıkta korkulan oldu

Serbest piyasada korkulan oldu fındık fiyatları 14.50 liraya kadar geriledi.

TMO’nun 16.50 lira taban fiyat açıklanmasına karşın, Ordu ve Fatsa Ticaret Borsaları’nın tabelaya 15 lira yazması ile birlikte fiyatlarda üreticinin aleyhine düşüşler başladı. Hiç kuşku yok ki, dönüş hazırlığındaki gurbetçilerin ürünü hemen satmak istemesi tüccarların işine yarıyor. Ziraat Odaları Başkanları ile diğer meslek kuruluşları ihtiyaca göre fındık satılmasını, emanete bırakılmaması çağrısında bulunuyor. Bir süre beklense kışa doğru 20 liradan alıcı bulması  kuvvetle muhtemel.

TMO, bu yıl talepleri dikkate alarak hasat başlamadan önce taban fiyatını açıklaması yıllardır oynanan oyunu, üreticinin mağdur olmasını engelledi. Ancak, Borsaların resmi fiyatın altında tabelaya yazması, borcu olan ve gurbetçilerin erkenden elinden çıkarmak istemesi, üreticinin fındığı yeterince depolama imkanının olmaması fiyatları 14.50 liraya kadar geriletti.  Oluşan 2 liralık fark öyle yabana atılacak gibi değil. Bir ton fındıkta 2 bin lira daha az geçer üreticinin eline. Az buz değil.

Serbest piyasada oluşan düşük rakama karşı üreticinin bilinçli tavır takınması  gerekiyor. Acil gereksinimi dışında ürününü elden çıkarması şart. Piyasaya ne kadar çok fındık indirilirse tüccar da fiyatı o kadar düşürüyor. Zaten ağız birliği etmişcesine belirledikleri rakamdan yukarıya çıkmıyorlar. Onlar da biliyor ihtiyacı olanların kendilerine geleceğini. Piyasada oluşan tekele karşı fındıkçının akıllı davranması gerekiyor. Uluslararası tekel firmanın da oldukça işine yarıyor bu durum. Tüccarlar da ucuza aldıkları fındığı piyasada rahatlıkla at koşturan tekel firmaya satacak. İşte böylesine bir kısır döngü var üreticinin aleyhine.

Fındığın hak ettiği değerini bulabilmesi için TMO’nun alım işlemlerinde üreticiye kolaylık sağlaması kaçınılmaz. Randevu günlerini daha kısa süreye yayması, çok ucuz gerekçelerle fındığı almamasından vazgeçmesi, alım noktalarını artırması  kuşkusuz oyunu bozacaktır.

Dünya üretiminin yüzde 70’ine sahip ve en kaliteli fındığı yetiştiren Türkiye’nin hala uluslar arası piyasalarda söz sahibi olamaması yıllardır üretici aleyhine olan oyunun sahneye konması, fındığın ucuza kapatılmasından kaynaklanıyor.

Aslında bu olumsuz duruma siyasi iktidara mensup milletvekillerinin bir an önce el koymalı.Taban fiyatın erken açıklanması için gösterdikleri çabayı, emeği  ucuz fiyat politikası karşısında da ortaya koymalarını bekliyor üretici.  Uzaktan izlemeyip bizzat el atmaları şart.

Ucuz fiyatın kırılmasında TMO’nun yanı sıra FİSKOBİRLİK’e de önemli görev düşüyor. Giderek eski günlerine dönmeye başlayan kurumun açıklanan taban fiyat ve üzerinde alım yapması üreticiye öz güven sağlayacaktır. FİSKOBİRLİK Başkanı da sezon başı üreticiyi mağdur etmeyeceklerini açıklamıştı. Umarım güçleri oranında fındıkçıya sahip çıkarlar.

Sonuçta, olumsuz tablonun giderilmesini, yeniden oynanmaya çalışan oyunun bozulmasını bilinçli satım yapacak üretici, TMO ve FİSLOBİRLİK üçlüsü sağlayacaktır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar