Ordu
DOLAR18.6384
EURO19.333
ALTIN1048.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Fiyatın erken açıklanması iyi de…

Günlerdir beklenen fındık taban fiyatı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından   açıklandı.

Giresun kaliteli kabuklu fındığın taban fiyatı 17, levant kaliteli fındık için ise 16.5 lira olarak belirlendi. Erdoğan’ın açıklaması ile TMO bu yıl erkenden piyasaya girecek,  dolayısıyla üretici tüccar ve tekel firmalara teslim edilmeyecek.

Kuşkusuz, taban fiyatın hasat başlamadan belirlenmesi 400 bin üreticiye öz güven sağladı, ürününü kaygılanmadan TMO’ya satma rahatlığı getirdi.

Asıl açıklanan fiyat, en az 20 lira bekleyen üreticiyi ne denli hoşnut edecek? Yanıtını, ileri ki günlerde net olarak göreceğiz. Yapılan hesaplamalarda girdi fiyatları, patoz ve işçilik ücreti dahil 1 kilogram fındığın maliyetinin 18-19 lira arasında olduğu saptandı.

Hesaplamalar dikkate alındığında açıklanan 17-16.5 liralık fiyat maliyetin altında kalıyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, kilogram başına yaklaşık 2 liralık mazot ve gübre desteği eklendiğinde taban fiyatın 18.5-19 lira düzeyine yükseldiğini belirtti.

Bu açıdan bakıldığında üreticinin talep ettiği 20 lira olmasa da 19 liralık taban fiyat olumlu karşılanabilir. Ne var ki, üretici fındığı bu fiyattan değil, açıklanan rakamdan TMO’ya verecek. Yani, 1 ton fındık sattığında eline 17 bin veya 16 bin 500 lira geçecek. Önceden ödenen mazot ve gübre desteği satarken eline geçmeyecek.

Elbette, devletin fındıkçıya yaptığı destek göz ardı edilemez. Sonuçta devletin kasasından çıkan para üreticinin eline geçti. Erdoğan’ın da fiyat açıklarken destek parasından bahsetmesi son derece doğal. Ancak, üreticinin bu sezon beklentisi destek paraları hariç en az 20 lira idi. Çünkü artan maliyetler bunu gösteriyordu.

Geçen sezona göre işçilik ve patoz fiyatları hayli arttı. Bir işçinin günlüğü 86 lira olarak açıklansa dahi bu rakamdan işçi bulup çalıştırmak çok zor. Bahçeleri çok iyi tanıyan, verimli olan yerli işçiler günlük 125 lira talep ediyor. Bir de yemek maliyeti eklendiğinde fiyat yukarılara doğru gidiyor.

86 liraya  ancak yabancı veya Güneydoğu Anadolu’dan gelen işçileri çalıştırmak mümkün . Tabii çoğu bu rakama burun kıvırıyor. Üretici yerli ve yabancı işçi ayrımı yaparken ödeyeceği ücreti, günde ne kadar fındık toplayabileceğinin hesabını yapıyor. Patozun saat ücretinin 200-250 lira arasında olduğu da göz ardı edilmemeli.

Sonuçta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fındık fiyatını erkenden açıklaması, TMO’nun devreye girecek olması, serbest piyasanın tüccara ve tekel firmalara bırakılmaması adına üretici adına olumlu gelişme.

Öyle, ya geçen yıl olduğu gibi TMO bu sezon da fiyatı geç açıklayıp, geç alım yapsaydı kuşkusuz kaybeden yine emeği ile geçinen fındıkçı, zincirleme olarak esnaf ve bölge ekonomisi olacaktı. Erken açıklanan taban fiyatla yıllardır oynanan senaryonun bu sezon yeniden sahneye konulması engellendi.

Demem o ki, 1 kilo fındığın maliyetinin 19 lirayı bulduğu günümüzde 16.5-17 liralık taban fiyat beklentileri ne denli karşılar, üreticiyi ne denli hoşnut eder? Onu da serbest piyasanın hareketlenmesi ile öğreneceğiz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar