Ordu
DOLAR13.8153
EURO15.6062
ALTIN790.75
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

FUTBOL BU İŞTE

Boşuna değil dünyada en çok izlenen oyun olması. Kesin olmamakla birlikte belki de dünya nüfusunu 3/2’sinin bir türlü ilgilendiği bir izlencedir futbol. Bu kadar ilgi görmesinin tabi ki temel sebepleri vardır. Öncelikle sonucunu önceden kestiremediğiniz gizemli bir oyundur. Oynanacak maçın genellikle favorisi çok az olan bir oyun olması enteresanlığını içermesi anlamında özel bir oyundur futbol. Şahsen yaşamımın yaklaşık 40 yılının tamamı futbolun çeşitli evrelerinde geçti. Öylesine ilginç sonuçlara şahit oldum ki, insanların akıl almaz diyebileceği gerçek sonuçları yaşattığı içindir ki futbol herkes tarafından favori spor dalıdır. Dünya insanlığının yaptığı bütün sporlara tek başına alternatif oluşturması da bu güzelliğin istatiksel yanıdır. Parasal yanına zaten diyecek bir durum yok. Başlı başına bir ekonomi oluşturması da apayrı bir özelliğidir bu sporun… Yaşanılan ilginçlikler çeşitli sonuçları doğurmuş. Denir ki; hiçbir maçı oynamadan kazanamazsınız. Denir ki; atamazsan atarlar.

Bu genellemeleri neden yaptım.  Bu hafta sonu (Pazar günü) ilimizin 1. Amatör Ligi’nin şampiyonun belirleme anlamında şampiyonluk gurubuna kalan 8 takımımızın bir tanesi ligin tepesinde şampiyon olacak. Bu sekizli gurubun aralarında yaptıkları maçların sonucunda şampiyonu belirleyeceğiz. Önceki oynana maçlar sonucun sekiz takımdan dört tanesi maçlarını kaybederek, hedeflerini bir dahaki oynanacak lige göre planlayacak yeni maceralara atılmak için oluşumlarını toparlayacak. Geriye kalan dört takım önceden belirlenmiş bir statü gereği eşleşip final oynamaya hak kazanacaklardır. Pazar oynanan ilk maçı Altınordu Belediyespor üstün oyunuyla kazanmasını bilip adını finale yazdırdı. Asıl kamu oyunun merakla beklediği Ulubey Belediyespor-  Kumruspor maçıydı. Toplamda böylesi maçların favorisi olmaz felsefesinin bir örneğini Kumruspor bir daha yaşadı ve yaşattı. Bu sezonun başından itibariyle Ordu kamuoyunun ortak noktası bu ligi Ulubey Belediyespor forse eder ve sezon sonu itibarıyla şampiyon tamamlar mantığının oldukça taraftarı vardı. Bütün fiziki üstünlükleri elinde toplayan bir takımdan söz ediyorum.  Bu örneği aslında yeni Ordusor takımımız içinde söylemek mümkündür. Sezon planlamasında ortaya konulan gerçek Sebep ne yapılıp yapılmadığını ortaya koyuyor.

Tabi ki sebepleri bizi çok ilendiriyor. Teknik anlamda eleştiriyi takımların hocalarına bırakmak lazım gerekiyor. Fakat biz birazda gazeteci gözüyle bakmamız lazım. Amatör ligin Play-Off maçı bize şunu bir kere daha  ezberletti ki   oynamadan hiçbir maçı kazanamazsınız. Sezon öncesi yapılan çoğu kişinin ittikakla şampiyon ilan edilen takım ne yazık ki finali bile göremeden elenip devre dışı kaldı. Bütün kamuoyunun şampiyon ilan ettiği Ulubey Belediyespor takımımız şimdi bütün kamuoyunu yanıltarak olağan üstü bir başarısızlık yaşadı.

Aynı senaryo Yeni Orduspor içinde geçerlidir. Sezon başı bütün kamuoyunun bu takım kesinlikle şampiyon olacaktır felsefesinin de çöktüğü bir yerdeyiz. Futbol bir yerde iddia oyunudur, hedef oyunudur. Başlarken bu hedefin tutarlı olması afaki saçmalıklardan kaçınmak gerekir. Bir şeyi abartmadan mütevazi bir biçimde yaşamayı bilmeliyiz. Yoksa yaşayacağımız hayal kırıklığının önüne geçemeyiz sonuçlarının da ne olacağını tahmin bile edemiyorum.

Bana kalırsa her iki takımında oyuncu kadrosunda final maçlarını oynayacak kapasitede oyuncu gurubu olmamasındandır. Bu durum kesinlikle diğer takımları küçümseme ya da aşılama asla değildir.  Herkesin emeğine saygı duyarım. Amatör ligin diğer finalistini belli etmiştik. Bu basamamağı çıkabilmek oldukça zordur bunun da çözümü kendi içimizdeki canavarda gizli. Şampiyonu belirleyecek gizem iki takımın ortaya koyacakları futbol adına neler olacağını göreceğiz.  İki takımımızı orduda futbol adına yakışanı yapacağından eminim…

Başarı dileklerimle..

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar