Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Futbol Emekçileri

Son yıllarda dudak uçuklatan paralarla gerçekleştirilen transferler, devasa yatırımlar, kulüp satın alımlarıyla tam bir endüstri haline geldi futbol.

Seyir zevkinden öte, büyük paraların döndüğü futbol artık dünyada karlı bir yatırım alanına dönüştü.  Petrol ve dolar zengini Araplar, iyiden iyiye futbola merak sararak çılgın rakamlarla futbola yatırım yapmaya başladı.

Üst düzey futbolun oynandığı  İngiltere (Premier Lig), İspanya (La Liga), Almanya (Bundesliga) İtalya (Serie A), Fransa (Ligue 1) gibi ülkeler, Araplar ile dünyaca ünlü zenginlerin  çekim merkezi oldu, olmaya da devam ediyor.  

Kuşkusuz çılgın paraların döndüğü bu liglerde boy gösteren futbolcuların kazancı müthiş rakamlara ulaştı.  Dünyanın gözde liglerinde ter akıtan futbolcular,  transferlerde aldığı milyon dolarlarla adeta para içinde yüzmeye başladı. Yanı sıra yayın ihalelerinde de korkunç rakamlar saçıldı.

Yani üst düzey futbolun oynandığı liglere, Şampiyonlar Ligi’ne damga vuran kulüplere dünyanın sayılı zenginlerinin yaptığı korkunç yatırımlar futbolu artık endüstri haline getirdi.

Yabancı sermayenin hedefinde Türk kulüpleri varmış. Hatta Başakşehir Futbol Kulübüne Arap yatırımcıların talip olduğu söyleniyor. Öyle görünüyor ki, Arap sermayesi yakın gelecekte Türk futboluna, dolayısıyla kulüplere yatırım yapacak gibi.  

Son günlerde  Ulusal Takımın yengileri ile yükselişe geçen Türk futboluna yabancı sermayenin ilgi göstermesi son derece doğal. Hem de futbolun çok sevildiği bir ülkeye neden yatırım yapmasınlar? Taraftarı ile özdeşleşen geçmişi başarılarla dolu olan Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın satılmayacağını düşünüyorum. Hem o tutkulu taraftarı  karşı çıkar böylesi bir satışa.

Yeri gelmişken ülkemizdeki futbol emekçilerinin durumunu irdelemekte yarar var.

Süper Lig’deki oyuncuların bir bölümünün bol sıfırlı transfer paralarıyla görkemli yaşam sürdürdükleri aşikar.  Ekonomik anlamda çok iyi sayılabilecek gelir düzeyine sahipler. Fenerbahçe, Beşiktaş , Galatasaray ve Trabzonsporlu  futbolcuların kazançları ülke ortalamasının, hatta  bazı Avrupa ülkelerinin bile üstünde.

Ancak bu niteleme tüm Süper Lig oyuncuları için geçerli değil.  Zaten ekonomik anlamda sıkıntı çeken kulüplerin bol para harcama lüksleri de yok.  Yine de Süper Lig’de top koşturanların ekonomik durumu  üç büyük kulüp oyuncuları kadar olmasa da  günümüz koşullarında iyi sayılır.

Asıl sıkıntıyı, Spor Toto 1. Lig’deki bazı takımlar ile  TFF 2 ve 3. Liglerinde ter akıtan oyuncular yaşıyor. Kulüplerin ekonomik sorunlarından ötürü çoğu transfer paralarını aylarca, hatta yıllarca alamıyor, çaresizleri oynuyorlar. Amatörlerin çilesi, sorunu dağları aşıyor. Onların çektikleri gündeme bile gelmiyor.

Ekonomik sorunlar yaşayan, alacakları ödenmeyen futbol emekçilerinin hakkını koruyabilecek, onlar adına mücadele yürütebilecek sendikanın olmayışı önemli bir eksiklik.  Faaliyette bulunan Profesyonel Futbolcular Derneği’nin (PFD) yaptırım gücü yok,  kulüpler üzerinde etkili olamıyor.

O nedenle sendikalaşmanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Rahmetli Metin Kurt, 1970’li yıllarda futbolcuların sendikalaşmasına ön ayak olmuş, sendika bile kurmuştu.

Ne var ki, başına gelmeyen kalmamış, futbol dünyasından adeta kovulmuştu. Yine geçmişte Cihat Arman, Gündüz Kılıç, Turgay Şeren, Recep Adanır, Fikret Kırcan, Candemir Berkman ve milli takımda oynayan diğer oyuncular birlikte sendika kurdu. Ama ne yazık ki bu sendikanın  yaşamı ilgisizlikten ötürü  kısa sürdü.

Burada görev bizatihi futbolculara düşüyor.  Elbette ki, alt liglerde top koşturan futbol emekçilerine. Profesyonel futbolcu sayısının 5 ile 10 bin arasında olduğu tahmin ediliyor.  Kulüp yönetimleri futbolcuya verdiği sözü tamamıyla yerine getiremiyor, paralar ödenmiyor, primler yatırılmıyor. Bu sorunlar 2. ve 3. Lig’de çok yaygın.  Yabancı futbolcuların sendikaya ihtiyacı yok. UEFA-FIFA onların hakkını zaten koruyor.

Futbol emekçilerinin çoğunluğu sendikanın ne olduğunu bilmiyor. Sendikalaşmak için temel çok sağlam olmalı. Özellikle büyük kulüplerde top koşturan futbolcuların sendikaya üye olmaları sağlanmalı.  Ancak bir yaptırım gücü olur, kamuoyundan destek görür.

Ama para içinde yüzen bu futbolcuların kaçı sendikaya üye olur orası meçhul. Kuşkusuz içlerinde sendikaya sıcak bakanlar da vardır. Çünkü kendileri için olmasa da aynı sahada top koşturduğu diğer meslektaşları için bu dayanışmayı göstermeleri gerekiyor.

Futbol nankör bir oyun. Bugün el üstünde tutulanlar, yarın uzun süren sakatlık, sürekli oynayamamaktan ötürü unutulur, gözden düşer parasını bile alamaz.  Sendikalaşmaya yabancılardan  çok yerlilerin gereksinimi var.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar