Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

Futbol ve diyalog

Genelleme anlamında diyalog, bir işin bütün ayrıntılarını irdeleyerek doğru bir çözümlemeye gitme yoludur. Futbolla olan ilişkisi futbolun bütün birimlerinin ortak hareket etmesi anlamında vücut bulmasıdır. Futbol da diyalog dediğimizde kulüplerin öncelikle kendi bünyelerinde yer birim ve kişilerle olan iletişimleridir. Başkan, yönetim kurulu üyeleri, kulüp üyeleri, kulübün çalışanları, kulübün lisanslı sporcuları, kulübün taraftarıyla olan ilişkileri bunun gibi daha irili ufaklı iletişim yolu vardır.

Kulüplerin kendi içinde hatta geçirmesi gereken bu manzumelere ek olarak, belki de çok önemli bir yer tutması anlamında, kulüplerin diğer kulüplerle olan diyalogu çok daha dikkat çekici bir faktördür, genel olarak spor kulüpleri kendi aralarında sportif başarı düzeyinde bir rekabet içinde olmaları, oların ilişkilerinin olmama diye bir şey söz konusu olamaz. Bu diyalog düzeyinin o takımlar arasında var olan rekabet düzeyinin kalitesini başarısını doğrudan etkileme noktasındadır. En azından ben öyle düşünüyorum. Diyalogun düzeyi takımlar arasında olan ilişkinin de doğrudan belirleyicisidir.  Bu nedir bütün unsurlarla kurulan diyalog sonunda seni takım olarak bir noktaya taşır. Diyalogsuz tam anlamıyla boşuna çekilmiş yorgunluktan başkada anlamı yoktur.

Buradan yani bu genellemenden yola çıkarak özele ineyim. İlimizde yaklaşık amatör profesyonel 50’li sayıda futbol kulübü bulunmaktadır. Bu kulüplerin tamamen içinden birisi olarak kulüpler arası doğru ve faydalı bir diyalogun olduğuna inanmıyorum. Tabi ki bunu derken bütün kulüplerin de bir birlerine kavgalı olduğunu kasıt etmiyorum.  Fakat buda çok istisna olması sebebiyle bizim doğru yolda olduğumuzu göstermez. Kulüpler arasındaki diyalogun, başta futbolcu alış verişleriyle olduğu nu farz edersek, asıl sıkıntının da buradan çıkmış olması kulüplerin bu düzeyi doğru değerlendirmediklerini ne yazık ki bu konuda var olan etik değerlere değer verilmemesi sorunun temel kaynağını oluşturmaktadır. Kulüplerin isimlerini tek, tek yazıp rencide olmalarını istemiyorum. Gerek kendi aralarında gerekse futbolcu bazında yaşanılan bu çirkinlikleri yok saymak en iyisi, demek istiyorum ama oda olmuyor.  Bu kuralların işlemesinin kaynağı insandır, o zaman ne yapmalı? Yapılacak şey çok basit insan olarak bu oyunun etim değerine saygı göstermektir.  Hiçbir kulübün, hiçbir kulüpten bir ayrıcalığı yoktur olmamalıdır. İşte biz şuyuz siz şusunuz gibi abuk subuk davranış sergilenmesi bu gün geldiğimiz diyalogu çok alt düzeyde bir kulüpler manzumesi içine sokmuştur. Bu olumsuzları birde basına yansıttığımız zaman ohhhhh yemede yanında yat. Bu düzen ve diyalogu düzenleyecek kurum da bir takım farklı tavırlar içine girdiyse yandı o zaman keten helvam derim.

Futbolda düştüğümüz bu olumsuz tablonun birde bu tarafına bakmakta yara vardır. Saygısızlığın boyutu geleceğimizin aynasıdır. Bir birleriyle olan diyalog o şehirdeki başarıyı belirler, futboldaki iyi olmayan diyalog da bizim futboldaki Türkiye sıralamamızı belirlemiştir. Gene yazıyorum, gene yazıyorum inatla bir daha yazıyorum. Kurumlar kafanızı kumdan çıkarın..!    

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar