Ordu
DOLAR15.9532
EURO16.9051
ALTIN946.51
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

Futbolcular maske taksın

Futbol topu geçen hafta santraya kondu. Türkiye, liglerin oynatılması konusunda ilk adımı atan ülkelerden biri. Ancak futbolcuların korona virüs tehdidi sebebiyle sahaya çıkma hususunda oldukça tedirgin olduğu biliniyor. Türkiye Futbol Federasyonunun bu yola yönelmesinin temel gayesi ticari kaygı. Kulüpler “maç, ticaret, yayın” olmak üzere üç ana gelire sahiptir. Taraftara bilet ve lisanslı ürün satılmayınca kasaya giren parada büyük azalma oldu. Akabinde reklam ve sponsor şirketleri, yayıncı kuruluş, en fazla da zincirin son halkası kulüpler zarara uğradı. Çöken futbol ekonomisini yeniden ayağa kaldırmak için apar topar maçları başlatan TFF'nin, sporcuların kendilerini nasıl koruyacağı yönünde herhangi bir gayret göze çarpmıyor.

Herkesin aklında aynı soru var. ''Salgın futbolu nasıl değiştirecek''. Belirsizlik sadece bu sorunun başlangıç noktasını oluşturuyor. Futbol ''işçilerinin'' hayatı ciddi tehlike altında. Böyle bir dönemde insanlar hayatta kalmanın yollarını arıyor. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde ortaya çıkan sonuç futbolun uzun süre normale dönemeyeceği. Salgın nedeniyle açık havada maskesiz spor yapmak ölümcül riskleri beraberinde getiriyor. Uzmanların anlattığına göre nefes alışverişinin hızlanması etrafa daha fazla virüsün yayılmasına neden olabiliyormuş.

Tezatlıklar ülkesiyiz. Bir tarafta salgın dolayısıyla herkesin maske takması ve sosyal mesafeyi koruması yönünde nutuklar atılırken diğer tarafta futbolcuların maske takmaması nasıl açıklanabilir? Daha önce bu köşeden uçakta anons yapan kabin amirinin bile maskesini ''küpe'' şeklinde aşağıya sarkıttığını yazmıştım. Şehirlerarası otobüste çiftli koltuklara yan yana yolcu alındığını duyurmuştum. Bindiğim dolmuşun şoförü arka koltuğa dört kişi oturtturmuştu. Neler neler yazdım, paylaştım... Caddeler, sokaklar insan seli akıyor! Alışveriş merkezleri tıka basa dolu. Sosyal mesafe hak getire! Bulaşma riski kesintisiz sürüyor! Günlük yaşamda karşılaştığımız kurallar futbol için de uygulanmalı. Pandemi şartları geçmediğinden maçların oynatılmasından derin endişe duyuyorum. Yanlış bir tercih yapılmıştır. Futbol mücadele sporudur, idmanlar da dahil temassız bırakamazsınız. Sporcunun sağlığı önemlidir. Futbol emekçileri birlik olup haklarını cesurca savunmalıdır. Gerekirse maçlara çıkmamalı. Brezilya Ligi'nde Gremio takımının oyuncuları, Sao Luiz ile oynanan maç öncesinde sahaya maskeyle çıkarak virüs tehlikesine rağmen karşılaşmaların hala oynanmasını protesto etti.

Benim tavsiyem şu; futbolcular da maç esnasında maske takarak meslektaşlarını koruyabilirler. Örnekleri var. Avusturya'da antrenmanlara başlayan Salzburg'da bazı futbolcular sahaya maskeyle çıktı. Sadece futbolcular mı maske takmalı. Elbette hayır. Hakem, teknik heyet, saha içindeki tüm görevliler enfeksiyon riskini azaltmak için maske kullanmalı. Bugün önlem alınmazsa, yarın arzu edilmeyen kötü sonuçlar kaçınılmaz. Ayrıca gol sevinçlerinde de oyuncuların birbirlerine temas etmemesi ve sosyal mesafeyi gözeterek kutlama yapmaları gerekir. Bu arada başlığa da açıklık getirelim. Yalnız futbol müsabakası oyuncuları değil tüm spor karşılaşmalarında sporcular maske takmalı. Futbolu öne çıkarmamızın ana sebebi ülkemizden en fazla sevilen spor dalı olduğu içindir.

Toparlarsak, yaşadığımız şu zorlu günlerde futbolcuların, maçlarda maske giymeleri artık bir “mecburiyet”. Bu yazı bir vesika, yol haritasıdır. Saklayın, atmayın sakın. Gün gelir lazım olur.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar