Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Nalan TÜRKELİ

Nalan TÜRKELİ

Mail: [email protected]

reader

Garı Gısmı!

Bu geçtiğimiz cumartesi günü Kadıköy belediye otobüsündeydim.

Otobüs tali yolu bitirip ana caddelerden birine dönüş yaparken, özel bir aracın birden önümüze çıkmasıyla, şoförün frene basması bir oldu!

Bir kaç saniye sarsılmanın ardından, hepimiz kafaları cama uzatıp neler olduğunu anlamaya çalışırken, ön taraflardan böğürtülü kaba bir erkek sesi, "Otobüsün önüne atlayan garıymış garı," diye bağırınca, sol yanımda oturan benim yaşlarımda ki kadın, "Garı işte! Başka ne olacak! Allah gorudu hepimizi. Garı gısmından şoför mü olur," demesin mi!

Dayanamadım. Kadına dönüp, sert bir bakış attıktan sonra sesimi aynı tonda yükselterek, "Garı değil, kadın diyeceksiniz kadın," dedim.

“Sen şu an kendine de hakaret ettiğinin farkında mısın?" demeye kalmadı, ön koltukta oturan orta yaşlı başka bir adam başını arkaya çevirip yumuşak bir sesle, "Benim gelinimle kızlarım da şoför. Ne var bunda! Gelinim bir şirketin ürünlerinin dağıtımından sorumlu. Bu devirde böyle şeylerin kadını erkeği mi kaldı Allah aşkına! Kızcağız belki acemidir! İnsanlık hali, dalgın da olabilir. Hem ben oğlumdan çok, gelinimle kızlarımın şoförlüğüne, daha bi güvenirim. Niye derseniz, onlar biz erkekler gibi değil, çok dikkatliler. Hız yapmayı da sevmezler."

Bir an ne cevap vereceğinin şaşkınlığıyla, alacalı türbanını şöyle bir düzeltip, "Ha kadın demişim, ha garı. İkisi de bi değil mi ha," demesin mi!

"Değil," dedim. "Sen kendini değersiz mi görüyorsun? Kadın olmak, eksik uzva ya da eksik akla mı sahip olmak sanıyorsun? "

Ne dediğimi anlamamış olacak ki, iki omuzunu birden nispet yapan küçük çocuklar gibi yukarı aşağı oynatarak "Yoo" dedi. "Allah'a şükür, aklım da, elim de, ayağım da, her bi şeyim de, tastamam yerinde."

Kadını tepeden tırnağa tekrar süzerken, o an biri beni gıdıklıyormuş gibi, bir gülme geldi üzerime. "Tabi ki yerinde," dedim. "Lazım olan, daha fazla pas tutmadan kullanmak gerekiyor onları."

Hani durmadan ataerkil toplum düzeninden yakınıp duruyoruz ya, kendini atık bir eşya  gören bu kirli kadın zihniyetleriyle de zehirleniyor, dünya! Bu zihniyetlerin yetiştirdiği çocuklar nasıl farklı düşünebilir?

Dünyada ilk kez seçme seçilme hakkına sahip, bu toplumun kadınlarıyken, Arap geleneklerini kendine model gören, insani temel haklarını bile inancından dolayı reddeden kadınlar, azımsanmayacak kadar çoklar!

Ve, bunların yetiştirdiği çocuklar nasıl farklı düşünebilir!

8 mart dünya emekçi kadınların, kadınlar günü kutlu olsun.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar