Ordu
DOLAR18.6344
EURO19.5248
ALTIN1062.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Garibanın yanında olmak…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 2021 yılı  bütçe görüşmelerinin başlangıcında yaptığı konuşma bugüne dek en dişe dokunur, bir ana muhalefet partisi liderinden beklenen nitelikte konuşmaydı.

Uzun süredir ana muhalefet görevini etkin yapamadığı, boşluğunu  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in doldurduğu ileri sürülen Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz pazartesi günü TBMM kürsüsünden halkın temel sorunlarına değinen, gerektiğinde yumruğunu kürsüye vurarak yaptığı konuşmayla siyasi çevrelerden tam puan aldı. Özellikle dar gelirli kitlenin temel sorunlarını örnekler vererek dile getirmesi, iktidarın uygulamalarını belgelerle eleştirmesi taraflı tarafsız yurttaş tarafından beğeniyle karşılandı.

Genel Başkanlık koltuğuna oturmasından bu yana önceki başkanlardan rahmetli Bülent Ecevit’in söylemlerine konuşmalarında sürekli vurgu yapan Kılıçdaroğlu’nun hedefi kuşkusuz olası bir seçimde 1977 yılı seçimlerinde olduğu gibi CHP’yi birinciliğe taşımak. Orta yaş ve üzerinde olanlar anımsar, 43 yıl önce toplumun güvenini kazan  “Karaoğlan Bülent Ecevit” in adı dağlara taşlara yazılmış, gittiği her yerde  halk tarafından coşku ile karşılanmıştı. Yüzde 42 oyla birinci parti olmasına karşın hükümeti kuramamıştı. Oluşturulan Milliyetçi Cephe hükümetlerinin ardından ülke baskıcı 12 Eylül darbesi ile karşılaşmıştı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun son günlerde işçinin, memurun, emeklinin, çiftçinin, esnafın, sağlık emekçilerinin, apartman görevlilerinin, kuryelerin, şoförlerin, asgari ücretlinin sorunlarına yoğunlukla ağırlık vermesi, “Ben garibanların yanındayım” demesi, Ecevit’in yıllarca önce söylediği ve dillere yerleşen “Ne ezilen ne ezen, insanca hakça bir düzen” sözünü anımsatıyor.  Karaoğlan Bülent Ecevit, tüm siyasi yaşamı boyunca emekçiyi, emekliyi, dar gelirliyi savunmuş, onların hakları için mücadele vermişti. Çalışma Bakanlığı döneminde çıkardığı 274 ve 275 sayılı yasalarla işçiye sendika, toplu iş sözleşmesi ve grev olanağı sağlamıştı. Bugünlerde emekçiler toplu iş sözleşmesinden yararlanıyorsa bilin ki bunun temelini rahmetli Ecevit atmıştır. Ne var ki sendikalar, onu ölüm gününde anmaktan bile kaçınıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de apartman görevlileriyle yaptığı toplantıda, “Beylerin paşaların yanında değilim ben. Garibanların yanındayım. Kim senin dostların diye soruyorlar. Benim dostlarım apartman görevlileri, taşeron işçiler, çiftçiler, işçiler, emekliler. Ben ağaların, beylerin dostları değilim. Onlar da zaten beni dost olarak görmez” anlamlı sözleriyle emekçinin yanında durduğunu bir kez daha gösterdi.

Aslında, nüfusun ve seçmenlerin çoğunluğunu oluşturan, ancak birlikte hareket edememekten, bölünmekten, örgütlenememekten, bilinçsiz davranmaktan  ötürü dar gelirli milyonlarca kitle seçimlerde etkili olamıyor.  Çarşı pazar enflasyonun yüzde 30’u aştığı ortamda milli gelirden ve refahtan yeterli payı alamıyor,  eline geçen son derece düşük maaşlarına, ücretlerine, aylıklarına ve asgari ücrete yapılan yüzde 3.4,5,6 gibi zamlarla yetinmeye çalışıyor.

Emeğin hak ettiği değeri kazanması adına Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ben garibanın, işçinin, emeklinin, memurun, çiftçinin ve esnafın yanındayım” demesi çok anlamlı ve emekçiye mesaj.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar