Ordu
DOLAR13.3273
EURO15.1055
ALTIN765.03
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Gayb-dan gelen sesler

Sayın okur, ayağımın tozuyla gelir gelmez “Şehir, Eskişehir” başlığı altında üç günün izlenimlerini yazacaktım.

Gayb-dan gelen sesler: “Şehir, Eskişehir! Hele sen dur, dedi, nasıl olsa ileriki günlerde gördüklerini “ayrıntı”na taşırsın.

Hadi, sizi daha fazla bekletmeden konuya parmak basalım.

Efendim,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu’ya geldi, gitti.

AKP’de kimin nerede aday gösterileceği üç aşağı, beş yukarı biliniyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geldiğinde de adaylar tanıtılacak, toplu fotoğraflar çekilerek seremoni tamamlanacaktı. Nitekim tamamlandı. Sonrası, iki ilçeden “Cumhur İttifakı” yürüyor mu, yoksa bir kazaya mı kurban gitti” şu saate kadar anlaşılmış değil!

O nedenle, gayb-dan gelen seslerin hiç de memnuniyet verici olmadığı anlaşılmıştır.

AK Parti Perşembe İlçesi nedense, Cumhurbaşkanı’nın Ordu’ya gelişini beklemeden istifa etmişti. Arkası beklenmedik şekilde geldi. Dün, gün boyu Çaybaşı ve Ulubey’i konuştuk.  Yarın da Fatsa ve Ünye’de neler olduğunu konuşuruz.

Erenler, konuşa konuşa çözülemeyecek sorun yoktur. Yeter ki iyi niyet olsun.

Şimdi ben Ulubey’de MHP’li Alparslan Çalışkan aday gösterilmeyince, Belediye Başkanlığı için Bağımsız aday’lığını açıkladı, yazsam, kimsenin kılı kıpırdamaz, bunlar olağan şeylerdir der geçersiniz.

Peki, Çaybaşı ilçesinin mevcut belediye başkanı İsmet Yanık tekrar aday gösterilmemesi üzerine, partisinden istifa edip “bağımsız” adaylığını açıklamasına ne dersiniz?

Acaba diyorum; İsmet Yanık, bu adaylığını bin kişiyi bir meydanda toplayarak açıklaması, birilerinin kulağına kar suyu kaçırmış mıdır?

Siyaset, kapalı kapılar arkasında yürütüldüğü sürece bunlar hep yaşanır. Olmamasını istiyorsanız, adayınıza oy verecek seçmenin eğilimlerini de bilmeniz gerekir.

 “Ben yaptım oldu” bir işi yokuşa sürmektir... Adını koyalım; bir defa kul hakkı dönemi geçti. Şimdilerde birey hakkı öne geçti. Bireyler; neyin ne olduğunu akılla ve de özgür iradeleriyle biliyorlar. Ona göre karar veriyorlar.

***

AKP için, anket çalışmaları yapan, seçmenin nabzını tuttuklarını söyleyen araştırma kuruluşları, “biz yanılmışız” demeyeceklerine göre,  sandıktan çıkacak her sonuç, kimseyi bağlamayacaktır.

***

Buraya kadar gayb-dan gelen sesleri, sizlere ulaştırmaya çalıştım.

Şimdi de; görünen köy kılavuz istemez diyerek, okları CHP’ye fırlatalım.

CHP, şu saate kadar Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı adayını açıklamadı. Bu beni ziyadesiyle üzüyor.  Partiyi,  kapalı kapılar ardındaki tartışmalarla meşgul etmek, seçim faaliyeti yapmaktan alı koymak, seçmen iradesine saygısızlıktır.

Lütfen, elinizi çabuk tutun; adayınızı açıklayın. Treni kaçırdıktan sonra of, puf etmeniz para etmez. Atı alan Üsküdar’ı geçer!

***

Küçük bir hatırlatma:

Partilerin ve de adayların, “seçmen taşıma, seçim alma” taktikleri beklenmedik bir hızda devam ediyor. YSK sokaklardan yükselen seslere kulak tıkamamalıdır.

Hilenin panzehiri parmak boyası ise; parmak boyası seçeneğini öncelikleri arasına almalı. Seçmen iradesinin sandığa tam yansıtılması sağlanmalıdır.

Seçimlere gölge düşürmek, hiç kimsenin haddi de değildir, hakkı da…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar