VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9217
EURO18.2552
ALTIN1023.3
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Gazete gibi gazete

Türkiye’nin en çok okunan gazetesi hangisidir;  gibi bir sorusunun muhatabı olacağımı hiç düşünmemiştim.

Nitekim o da oldu.

Belki yıllara göre günlük baskı adedinde değişmeler olmuştur; ne, ne kadardır bilemeyiz!

İnternette araştırdım, “tiraj” yerine, tıklama sayısını buldum. Saniyenin yarısı kadar bir sürede 97 bin!

Demek ki, Türkiye’nin en çok okunan gazetesi Resmi Gazete!

Tarihçesine baktım: 1831’de  “Takvim-i Veka-i” haftalık olarak yayımlanmaya başlamış, daha sonraki yıllarda “Cerde-i Resmiyye”, “Resmi Ceride” ve “bugünkü adıyla “Resmi Gazete”!

Okurlarımızın “gazete” denilince akıllarına “basılı mevkûte” gelir. Benim bildiğim Resmi Gazete bir zamanlar “abonelere” gönderilir,  sayılar üst üste konur, aylık ciltler halinde raflardaki yerini alırdı. Resmi Gazete 2000 yılından sonra internet ortamına taşınınca geriye doğru bir erişim kanalı açıldı. Tıklayınca 1920 yılının Ekim ayı sayısından bu yana çıkan sayılarını görebiliyorsunuz.

***

Neden Resmi Gazete?

Efendim, bu ara iktidar yanlısı yazılı görsel basın, okurlarına başarı öyküsü anlatıyor. İktidara muhalif ya da muhalefet partilerinin destekçisi birkaç TV ve gazete ise 2022 yılının daha ilk ayında maaşlara yapılan zammın yüzde 40’nın “resmi” zamlarla geri alındığını, bunun Ocak ayı sonunda yüzde 50’yi bulacağını söylüyor; ya da o kırılası kalemleriyle(!)yazıyor,  felaket tellallığı yapıyorlar!

***

Ahali, tiraj düşkünü, gün gün daha, daha da tiraj düşkünü olacak gazetelerde aradığını bulamayınca; bütün bu kavgalardan, itiş kakıştan uzak Resmi Gazete’yi okuyor.

Son dört ayda gazete kâğıdına gelen yüzde 200 zamdan etkilenmeyen tek gazete yazıyor, yazıyor! En son yazdığı; bundan böyle yurt dışı seyahate çıkacak olan T.C. vatandaşları pasaport harcı için ceplerine TL değil, dolar koyup gelsinler.

İhracatçısının yurt dışından ülkeye getirdiği dövizin yüzde 25’ni bana, yani; Merkez Bankası’na getirecek, karşılığında TL alacaksın… dediği günün ardından pasaport alacaklara da bu müjdeyi kim verdi?

Tabii en çok okunan Resmi Gazete! Ya da Gazete gibi Gazete!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar