Ordu
DOLAR18.6321
EURO19.5161
ALTIN1056.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Geçinemiyorlarmış

TBMM Başkanı, öyle bir laf etti ki duyduğumuzda inanamadık.

Başkan Mustafa Şentop, milletvekillerinin aylık 22 bin 500 liralık maaşla geçinemediklerini açıklayınca insanlar şoke oldu. Net asgari ücretin 2 bin 20 lira olduğu günümüzde, yolluk ve ödemelerle birlikte üç ayda 80 bin liraya yakın maaş alan sayın vekiller geçinemiyormuş. Pes vallahi. Üstelik kendileri ve ailelerinin sağlık harcamaları, iletişim paraları Meclis tarafından karşılanıyor.

TBMM Başkanı, sözlerinin öyle arkasında ki, milletvekillerinin yörelerinden gelenleri ağırladığını, yedirdiğini içirdiğini, hastane işleri ile ilgilendiğini, maaşlarını buraya harcadığını ifade etti.

Doğru, vekiller oy alarak seçildiği bölge insanının sorunları ile ilgileniyor, Ankara’ya gelenlerle her yere koşuşturuyor. Yasama çalışmalarının yanında seçmenlerle ilgilenmek, derdine çare bulmak öncelikli görevlerinden biri.  Ne yapsın başı derde giren bölge halkı? Elbette ki vekilinin yanına koşacak, sorunlarına çözüm bulmaya çalışacak.

Vekiller, bunları bilerek seçildiler TBMM’ye, pembe koltuklara oturmaya. Mazbatayı alıp, Meclis’e adım attıktan sonra seçmeni unutmak, ondan kaçmak ne insanlığa ne de vekilliğin vicdanına sığar. Demem o ki, elbette seçildiği bölgenin insanına halkına hizmet edecekler. Gerekirse maaşlarının tamamını bu işlere harcayacaklar. Çünkü adı üstünde onlar millettin vekili.

Meclis Başkanı’nın bu masrafları gerekçe gösterip, vekillerin maaşları ile geçinemediklerini söylemesi hiç şık olmadı.

Açlık sınırının 2 bin 75 liraya ulaştığı bir ortamda, 2 bin 20 liralık asgari ücretle geçinmeye çalışan 6 milyonu aşkın emekçinin hali ortada iken milletvekili maaşlarının yetersizliğinden dem vurmak doğrusu vicdanları hayli örseledi.

12 milyonu aşkın emeklinin durumu ise ayrı dram. Hala 1000 ile 1500 lira arasında aylığa talim eden emekli var. Sanırım Meclis Başkanı, emekliyi, memuru, işçiyi, dolayısıyla milyonlarca dar gelirli kitleyi unuttu bir anda ağzından bu sözler çıkarken.

Elektriğe ve doğalgaza daha yeni yüzde 15 zam geldi. Zammın olumsuz etkisi kış aylarında iyiden iyiye hissedilecek, faturalar şiştikçe şişecek, cepten çıkacak para artacak. Yaz mevsiminin sonuna geldik, domates, biber, patlıcan, fasulye ve meyve fiyatları hala el yakıyor. Nedense bir türlü ucuzlamıyor. Diğer temel ürünlerin etiket fiyatı da her gün zamlanıyor, değişiyor.

Sıra, işçiye, memura, emekliye zam yapmaya geldiğinde hükümet masaya yüzde 4-5-6 gibi komik artışlarla oturuyor. Oysa önerilen artışlar doğalgaz ve elektriğe yapılan yüzde 15 zammı bile karşılamıyor. Ayda 3 bin 500 lira alan memura yüzde 6 zam verseniz bu pahalılıkta ne anlamı olur ki? Dediğim gibi, milyonlarca iktisaden dar gelirliye zam söz konusu olduğunda, “ekonominin içinde bulunduğu durum malum, bütçe elvermiyor” gibi gerekçeler öne sürülüyor.

Oysa tasarruf etmesi, kemerleri sıkması gereken kitle işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf değil. Kemer sıkılacak o kadar çok yer var ki aslında.

İşte böyle bir ortamda TBMM Başkanı’nın ,” milletvekilleri 22 bin 500 lira maaşla geçinemiyor” demek akıllara ziyan laftan başka bir şey değil.  Ya düşük aylıkla geçinmeye çalışan milyonlarca insan ne yapsın?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar