Ordu
DOLAR13.8231
EURO15.6178
ALTIN790.63
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

GELİRE GÖRE CEZA KESİLSİN

         Caydırmayan ceza, ceza değildir. Trafik ve vergi cezaları dahil diğer pek çok cezada caydırıcılık ancak suçlunun servetine, gelirine ve statüsüne göre uygulanırsa geçerli olabilir. Mevcut vergi sistemine göre milyar lira bütçeli firma da, küçük bir işletme de vergi usulsüzlüğünde aynı cezayı alıyor. Halbuki ölçeğe, kuvvete ve varlığa göre yapılandırılması gerekir. Burada yapısal bir problem var.

         Trafik konusunu ele aldığımız bu yazıda ceza sisteminin yanlış olduğunu ve değişmesi gerektiğini bildiriyoruz. Hız sınırı limitini aşmak, kırmızı ışıkta geçmek dünyada en sık rastlanan trafik cezaları arasında ilk sırada yer alıyor. Binlerce kişinin can kaybına, yaralanmasına, milli servetin heba olup gitmesine sebep olan trafik kazalarının en temelinde insan faktörü var. Trafikte öfkeyi tetikleyici rol oynayan saldırgan tavırların sebep olduğu dikkat bozukluğu, direksiyon hakimiyetinde azalma, karar verme yeteneğinin zayıflaması gibi vahim sonuçlara hemen her gün medyada rastlıyoruz. Pekala tüm bunlar yaşanırken Türkiye'de trafik cezalarının can yakıcı ve caydırıcı olduğunu söyleyebilir misiniz? Siz hiç yaya geçidine inen birini gördüğü anda duran şoför gördünüz mü? Şehir nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan yayaların memleketimizde hakları ne aşamada? Seyir halinde geçiş üstünlüğü konusuna riayet edene hiç şahit oldunuz mu? Şu şehirde insanı merkez alan trafik yapısından söz edebilir misiniz? ''Boş bulduğun yere park et'' türündeki çarpık zihin yapısının değişmesi için yayaların geçiş üstünlüğüne engel olan sürücülere ağır yaptırımlar uygulanmalı. 

         Kurallar, yasaklar ve cezalar kişiye değil topluma özel hazırlanır. Bu uygulamaların                   temel hedefi toplumu birlik ve düzen  içinde yaşatmaktır. Türkiye'de, trafik ceza sistemi uluslararası standartların altındadır. Mevcut cezaların trafik güvenliği ve işleyişine katkı sunmadığı ve yürürlükteki sistemin caydırıcı etkisini yitirdiği açıktır. Kamu huzuru, güven ve seyahat konforu için hız ihlallerinden meydana gelebilecek alkollü kazalardan dolayı sürücünün trafikten ömür boyu men edilmesinden yanayız.                                            

         Temeli 1920’li yıllara dayanan 'gelire göre ceza sisteminin' Türkiye'de de uygulanmasını ısrarla teklif ediyoruz. Zengine fazla fakire düşük trafik ceza işlemini günümüzde başarıyla yürüten ülke Finlandiya’dır. Başlarda hırsızlık ve saldırı suçları için uygulamaya konulan ceza türü 1970’den itibaren trafik cezalarında uygulamaya başlandı. Örneğin İngiltere'de hız ihlali yapan biri haftalık gelirinin 1.5 katı ceza ödüyor. İsviçre'de ceza üst sınırı bulunmuyor ve daha önceden hız sınırını aşan birinin 300.000 Euro ceza ödediği biliniyor. Rusya, cezaların sürücünün gelirine ve otomobilin bedeline ayarlanmasını tartışıyor.

*                                                                                                                                                                         Türkiye'de trafiğin düzelme hayali; idam sehpasında hapşıran mahkuma ’çok yaşa’ demek gibidir...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar