Ordu
DOLAR15.9621
EURO16.9176
ALTIN948.37
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

GERÇEK TRAMVAY İSTİYORUZ

Ordu'yu anlatmak, saplı hançeri daha da derine itmektir! Neden böyle dediğimizi yazıyı okuyunca anlayacaksınız. Ordu Büyükşehir Belediyesi, Rıhtım ile Teleferik alt istasyonu arasında turistik amaçlı tramvay projesi başlattı. İsmini de nostaljik koymuşlar. Neresini düzelteyim biraz şaşkınım. Evvela nostalji kelimesinden başlayayım. Nostalji geçmişe olan sevgi ve hasret demektir. Daha önce Ordu ilinde tramvay var mıydı ki, geçmişe özlem olsun! Bu haber hatasına ulusal medya da düştü. İkincisi turistik sunulması yanlışlığıdır. Tek vagonluk bu tramvaya yabancı bir turistin bindiğine henüz hiç şahit olmadık. Turist nerede? Gören duyan var mı? Şimdiye kadar binenler sadece ahali. Bunca zafiyet içinde tek doğru ifade Ordu sahiline renk katmasıdır! Bak bu doğru işte! Kırmızı rengiyle sahile renk kattı! Zaten sahilde her renk vardı sadece kırmızı yoktu! İyi oldu…

Orduluların senelerce merakla beklediği tramvay bu değil. Fakat Ordu her yönüyle garip bir şehir. Aslı yoksa bile karikatürü bile itibar görüyor! İç Anadolu'da birbirine komşu iki yakın şehir arasında bile hızlı tren seferleri vızır vızır işlerken, çile yumağı Ordu'da raylı sistem üzerine kafa yoran olmadığından bu ‘çakma’ tramvaya bazıları çok sevindi. Çünkü memlekette tramvayın ne olduğunu bilmeyen yığınla insan var. Dünyada şehir-içi ulaşımın omurgası hafif raylı sistemler üzerine dayanırken, ülkemizde senelerce lastik tekerlekli karayolu ulaşım teşvik edilmiş, demir ray uygulamaları ihmal edilmiştir. Karayolu ulaşım modelinin kıyı şeridine sıkışmış ufak şehrimizin menfaatlerine uygun olmadığı açıktır. Trafiğin rahatlaması ve ulaşım meselesinin kökünden çözülmesi için tramvaya öncelik verilmesi kaçınılmaz görünmektedir. Ama bu saydıklarımız ancak hakiki tramvay ile mümkündür.

Asrımızın modern kent hayatı, kentlileri toplu taşıma vasıtalarını kullanmaya mecbur etmektedir.

Ama bunlar kesinlikle yalnızca lastik vasıtalardan ibaret değildir. Kent içi ulaşımdaki araçların trafik yarasına merhem olmasını beklemek akan kanı yara bandıyla durdurmaya benzer! Halbuki tramvaylar yaşam kalitesini geliştirmesi, özel araç kullanımına bağımlılığı azaltması, kaza riskini düşürmesi sebebiyle bulundukları şehre olumlu, güçlü imaj katarlar.

Altınordu ve Gülyalı arasındaki otobüslerin devre dışı bırakılıp yerini tramvaya bırakmasıyla havalimanı merkezle bütünleşecek ve il dışından gelen öğrencilerin eğitim tercihlerinde üniversite önemli bir konuma yükselecektir. Geleceğin Ordu'sunda raylı sistem ''olursa iyi olur'' tarzında bir yatırım değil, ''olmazsa olmaz'' proje olarak görülmelidir. Türkiye’nin ekonomik pastasından hak ettiği payı hiçbir dönem alamayan bahtsız şehrimizin yitirilen yıllarını ancak raylı sistem telafi edebilir. Turizmi emekleme sürecindeki Ordu'yu hayale yaklaştıracak tramvayın kent taşımacılığında yerini alması ili temsil eden politikacıların, yetkili koltuklarda oturan zevatların projenin gerçekleşmesi hususundaki kararlı gayret ve destekleri süreci hızlandıracaktır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar