Ordu
DOLAR18.6326
EURO19.5202
ALTIN1053.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Gerçekleşen hayal…

Sabırla, umutla, yılmadan 19 yıl süren amansız savaşımın, çok ırak olan bir hayalin gerçekleşmesinin ürünüdür Ordu-Giresun Havaalanı.

Samsun ile Trabzon arasına sıkışan, ekonomik ve sosyal anlamda iki ilin hayli gerisinde kalan, aslında siyasetçiler tarafından özellikle baskılanan Ordu-Giresun’un yıllar sonra kavuştuğu havaalanın yapımının özeti, bu bağlamda gazeteci Zeki Özel’in çocukluğundan başlayıp öğrencilik yıllarını anlatan kitap “Bir Hayalin Peşinden”. “Kabakçı” Ordu ile “Sırgancı” Giresun’un ortaklaşa çabası, uğraşının öyküsü.  

Yalçın Şimşek, akıcı üslubu ile kaleme aldığı “Bir Hayalin Peşinden” kitabında gazeteci Zeki Mesut Özel’in babası Hasan Özel’in düşünü kurduğu havaalanının hayata geçirilmesi amacıyla yürüttüğü  mücadeleyi belgeleriyle gözler önüne seriyor.

Kamu görevinden ötürü Ordu’nun yüksek rakımlı ilçelerinde görev yapan baba Hasan Özel’in, yakalandığı illet hastalığın tanısı ve tedavisi için karayolu ile 4 saatlik seyahatle ulaştığı Samsun’dan uçakla Ankara’ya gidişi, sonrasında vefatı, oğlu Zeki’nin belleğinde havaalanı gerçeğini iyiden iyiye pekiştirir. Ordu’da havaalanı olsaydı babasının hastalığı yeneceğini, 2 kardeşiyle yetim kalmayacağını analiz eden Zeki Özel, o günden kararını vererek havaalanı girişiminin meşalesini yakar. 

Gazetecilik eğitiminin ardından İzmir’den memleketine dönen Zeki,  Ordu Olay gazetesini satın alarak hem dinmeyen gazetecilik tutkusunu hem de havaalanı hayalini gerçekleştirmek için yola koyulur. Bu sevda öylesine bağımlılık yapmıştır ki ticarete atıldığı işyerlerini kardeşlerine bırakmak zorunda kalır.

Haberleri ve yorumlarıyla değil Ordu’nun, Karadeniz’in en nitelikli gazetesi konumuna ulaşır ve övgüler dizilir Ordu Olay’a. Kuşkusuz bunda Zeki Özel ve emekçi arkadaşlarının alın teri vardır.

Usanmadan manşete çekilen haber ve yazılarla havaalanının sıkı takipçiliğini sürdürür Ordu Olay. Yanı sıra devlet büyüklerine gönderilen bitmez tükenmez mektuplarla da girişimlere devam edilir.

Ordu’nun unutulmaz valileri Sami Seçkin ve Mustafa Malay, her ne denli isteksiz olsa da Giresun Valisi Atilla Koç, dönemin Tarım ve Köyişleri Bakanı Refeattin Şahin, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in desteği, katkıları kuşkusuz yadsınamaz.

Yılmadan yürütülen savaşım sonunda sonuca ulaşılır, 22 Temmuz 2011’de Ordu-Giresun Havaalanının temeli atılır. Tören alanını dolduran insanların yüzünde bir hayalin gerçekleşmesinin mutluluğu vardır.  Temel atıldıktan sonra da işin peşini bırakmaz Zeki Özel ve Ordu Olay. Öyle ya ne olur olmaz. Sürekli gündemde tutulur havaalanı gerçeği.

Ve beklenen gün, 59 yıllık hayalin gerçekleşeceği an gelir. 22 Mayıs 2015’te havaalanının açılışı yapılır. Kuşkusuz en mutlu olan, sevinen savaşımın mimarı Zeki Mesut Özel’dir. Gözlerinden akan yaşlar, baba Hasan Özel’in yıllar önceki düşünün gerçekleşmesinden duyduğu coşkunun damlalarıdır aslında.

Samsun ile Trabzon’un arasına sıkışan Ordu ve Giresun’un can suyu oldu uzun uğraşılar sonucu yapımı gerçekleştirilen havaalanı. Bölge insanı Trabzon ve Samsun’a gitmeden havaalanlarından diğer kentlere, yurt dışına kolaylıkla uçmaktadır artık.  

Yalçın Şimşek, kıvrak kalemiyle yazdığı “Bir Hayalin Peşinden” yapıtında alkışlanası mücadelenin, emeğin ve de yerel gazetenin haberleriyle halkın taleplerinin nasıl karşılanacağının öyküsünü anlatıyor. Edinin, okuyun, ıskalamayın.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar