Ordu
DOLAR15.9334
EURO16.8754
ALTIN945.41
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

GERİ DÖNÜŞÜM HAYATTIR

  Günlük hayatımızda kullandığımız ürünlerin tabiatta kayboluş süreleri yılları bulur. Bu sebeple, son zamanlarda geri dönüşüm kavramı gittikçe daha da önem kazanarak ön plana çıkmaya başladı. Çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçerek hammaddeye dönüştürülmesi ve tekrar üretim sürecine dahil edilmesi yaygınlaştı. Zaman geçtikçe artan nüfus yoğunluğuyla birlikte doğal kaynakların hızla azalması bunda çok etkili oldu.

            Türkiye'de son yıllarda kıymeti anlaşılmaya başlanan geri dönüşüm sektörüne ilişkin yatırımlar çeşitleniyor. Atıkların çoğu aslında geri kazanım ile yeniden ürüne dönüşebilecek birer ham madde olabiliyor. Plastik atıklardan; otomobil yedek parçaları, su boruları, çöp kutuları üretilirken, metal atıklardan her çeşit metal malzeme, pencere çerçevesi, sprey kutusu yapılabiliyor. Lisanslı toplama firmaları hurdacılardan topladığı artıkları işleyerek içindeki değerli madenleri ayrıştırarak külçe halinde getiriyor. Bir ton elektrikli ve elektronik atıktan 900 grama kadar altın çıkarılıp ekonomiye kazandırıldığını biliyor muydunuz? Yakın zamana kadar hurdaya çıkan elektrikli ve elektronik baskılı devre kartları yurtdışından alınırken, bu işlem artık ülkemizde yapıldığından ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor.

            Küreselleşirken ufalmış bir gezegende, ormanların yok oluşu, toprak erozyonu,     çölleşme, atmosfer bozulmalarına bağlı iklim değişiklikleri ve çevre kirliliğinin yarattığı çevresel sorunlar gibi tehditler, bir kuruluşun üstesinden gelemeyeceği kadar çok boyutludur. Hayat sürdükçe elbette atık olacak ancak önemli olan bu atıklar doğru geri kazanım projeleriyle yeniden ekonomiye kazandırılması gerekir. Tekrar değerlendirilebilen atıkları geri dönüştürerek doğal kaynaklarımızı tüketmeden yeni ürünler elde edebiliriz. Örneğin; bir ton kâğıdın geri dönüştürülmesiyle 17 ağacın kesilmesi önlenebilir. Dönüşen her ton cam için 100 litre petrol tasarrufu sağlanır. Geri dönüşüm, doğal kaynakların kullanılmasını azaltarak, enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra, istihdam yaratarak ülkemizin gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca, dışarıya bağımlı olduğumuz petrol ürünlerinin tüketimini düşürür.                                                  

     Geri dönüşüm sırasında uygulanan fiziksel ve kimyasal işlem sayısı, normal üretim işlemlerine göre daha az olduğundan, önemli bir enerji tasarrufu sağlanır. Bir alüminyum kutunun geri dönüşümüyle yüzde doksan, kağıdın geri dönüşümüyle yüzde altmış oranında enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. Ordu Belediyeleri, gelişmiş ülkelerde uygulama alanı giderek artan geri kazanımın fırsat ve avantajlarının farkına varmalıdır. Böyle milli çapta, toplumu ilgilendiren, istikbalin, kalkınmanın teminatı olan bir projede herkese önemli görevler düşmektedir. ‘Çöp’ deyip geçmeyin geleceği tehlikeye atmayın!
*                                                                                                                                                   Gelecek nesillere karşı sorumluluk hissedenlere!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar