Ordu
DOLAR16.1307
EURO17.3539
ALTIN966.59
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

Mail: [email protected]

reader

GIDA BANKACILIĞI KULLAN VERGİ AVANTAJINI YAKALA

Nasıl?

GVK’na göre; Fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara bağış da bulunan vergi mükellefleri bu avantajını yakalarlar.

Hangi Dernek ve vakıflara bağış yapılırsa gider sayılır?

Kamu yararına çalışan dernek ve vakıflar listesinde olup, ana sözleşmelerinde gıda bankacılığı yer alan dernek veya vakfa bağış yapılırsa gider kaydedilebiliyor.

Hangi kalemlerde bağış ve yardım yapılabiliyor?

Gıda, Temizlik, Giyecek ve Yakacak maddeleri.

Vergi indirimi (avantajı) nasıl olacak?

 Bu kalemlere ait alınan ve dernek veya vakfa teslim edilen malzemelerin maliyet bedeli gelir vergisi matrahının hesaplanması sırasında hâsılattan indirilebiliyor veya yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinde indirim konusu yapılabiliyor. Kurumlar vergisi mükellefleri de bu tür bağışlarının maliyet bedelini kurumlar vergisi matrahından indirim konusu yapabiliyorlar. 

Ne kadar bir vergi avantajı elde ediliyor?

Bağışlanan bedelin tamamı vergiye tabi matrahtan indirilebiliyor. Örneğin; 20.000TL lik bir yardım yaptığınızda Gelir vergisinde maksimum vergi oranı üzerinden 20.000x%35=  7.000 TL. Kurumlar vergisinde ise 20.000X%22= 4.400 TL net vergi avantajı elde edersiniz.

Ben kendim doğrudan yardım yapsam ne olur?

Gider kabul edilmez. Vergi avantajı olmaz. Bu maddelerin ihtiyacı bulunanlara doğrudan bağışlanması durumunda gider kaydı yapılamıyor.  Gıda, temizlik, giyim ve yakacak maddelerinin dernek veya vakıf dışında başka organizasyonlar aracılığıyla yapılacak bağışları  gider kaydedilemiyor.

Bağışlara yönelik  KDV istisnası var mı?

 Evet var. Fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara bağışlanan gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddelerinin teslimi KDV’den istisnadır. Yani bu teslimlerden KDV hesaplanmaz.

 Teslim işlemi nasıl gerçekleşecek?

Yapılacak bağışların şartlı olarak (bedelsiz olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere) yapılması ve bağışların mutlaka bağış yapılan dernek veya vakıf adına düzenlenen fatura ile belgelendirilmesi ve taşıma için sevk irsaliyesi düzenlenmesi gerekiyor.  Bağışlanan gıda maddeleri  maliyet bedeli (KDV dâhil) Gelir Vergisi Kanununun 89. maddesi çerçevesinde yıllık beyannamenin bağış ve yardımlara ilişkin bölümüne yazılarak gelir vergisi matrahının tespitinde indirim olarak dikkate alınacak. Düzenlenecek faturada, bağışa konu malın maliyet bedeli(yüklenilen katma değer vergisi hariç) yazılı olacak. Faturada “İhtiyaç sahiplerine yardım şartıyla bağışlandığından KDV hesaplanmamıştır.”  ibaresinin yer alması da zorunlu.

Bol bağış ve yardımlar ve vergi avantajlı günler dileğiyle…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar