Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Glasgow’dan önce Glasgow’dan sonra…

Paris İklim Anlaşmasını en son imzalayan iki ülke var. ABD ve Türkiye!

ABD 19 Şubat 2021’de, Türkiye ise 22 Eylül 2021’de… Ayrıntı köşesinde 30 Ekim’de ‘Bu kadar geç oldu ama hiç olmamasından iyidir. Hayırlı olsun’ demiştik.

Glasgow’daki toplantı 12 Kasım akşamı bitti. Sıcağı sıcağına sonuç bildirgesine burada yer vermek isterdim, olmadı.

Fosil yakıtlardan vazgeçilmesi, konferansın en önemli gündemiydi. Bu konuda hangi ülkeler elini taşın altına koyuyor, bakacağız.

Duyumlarımız, karbon salımını en aza indirme sözü veren ve hazırlanan protokol metnine imza veren ülke sayısının 44’e ulaştığı yönündeydi.

193 ülkenin katılımıyla gerçekleşen Glasgow İklim Değişikliği Konferansı’nda kirleticilerin başında hangi ülkelerin olduğu da konuşulmuştur.

Yüzde 25’lik bir payla ABD, yüzde 17’yle Avrupa Birliği ülkeleri, yüzde 13’le Çin tabii başı çekiyor. Bu listeye yüzde 7’iyle Rusya’yı, yüzde 5’le İngiltere’yi de katarsanız, kirleticilerin yüzde 67’sinin elle tutulacak kadar uzağınızda olduğunu görürsünüz.  

***

Sayın Okur;

Eğri oturup doğru konuşalım.

Kutuplardaki buzulların erimesi, denizlerin 50 santim daha yükselmesi,  Dünya’nın bir/iki derece ısınmasının sonuçlarını hesapladığınızda, önümüzdeki 50 yılın çok acı sonuçları olacağını söylemek için kâhin olmaya gerek yok.

Dahası, şu an mevcut 443 nükleer reaktöre, 2030 yılına kadar 164 nükleer santralin daha katılacağını bilmek, tek kelimeyle aymazlıktan başka bir şey değil!

Nükleer enerji santrallarına ihtiyacımız yok, alternatif temiz enerji kaynaklarımız mevcut. Güneş, rüzgâr, termal ve biyogaz’dan elde edilen enerjiye, temiz enerji diyoruz... Her evin -sisteme bağlı olmadan- güneş panelleriyle ısıtılması, toplu taşıma araçlarının güneş pillerinden elde edilecek enerjiyle yürütülmesi gibi… Birçok alanda temiz enerjiye geçiş yapılabilir.

Glasgow’da yapılan İklim Değişikliği Konferansı’nda Türkiye de, 2040 yılına kadar araçlarda “0” emisyon sözleşmesine imza atmış bulunuyor.

***

Ay yüzeyinde atılan bir adım, insanlık için büyük bir adımdı. Bakalım Glasgow’da atılan bir adım, insanlık için büyük bir adım sayılacak mı, göreceğiz!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar