Ordu
DOLAR13.8231
EURO15.6178
ALTIN790.63
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

GLASGOW’dayız

Çevre konularının önceliği olduğunu “ayrıntı” köşesine takılanlar bilir.

Nitekim saatler sonra 197 ülkeden temsilciler, İskoçya’nın Glasgov kentinde olacaklar ve Dünya’daki İklim Değişikliğini tartışacaklar.

Verilen bilgilere göre 140 ülke bu zirveye liderler düzeyinde katılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan da Türkiye’yi temsilen zirveye katılacak liderler arasında… Herkesin merak ettiği, Başkan Biden’le ikili bir görüşmenin olup olmayacağı…

Paris İklim Anlaşmasını en son imzalayan iki ülke var. ABD ve Türkiye!

ABD 19 Şubat 2021’de, Türkiye ise 22 Eylül 2021’de… Bu kadar geç oldu ama hiç olmamasından iyidir. Hayırlı olsun!

ABD anlaşmayı imzalar imzalamaz BM fonuna, 1,2 milyon dolar yatırıyor. Türkiye’nin BM iklim değişikliği fonuna ne yatırdığını henüz öğrenemedik, ama -ortalıkta dolaşan haberlere göre- 3,1 milyon avro Türkiye’nin kasasına girecek!

***

İşin ikili ilişkiler ve siyasi yanını bir tarafa bırakıp, biz büyük fotoğrafa bakalım.

Önce Küresel Isınma var, kutuplarda buzullar eriyor, denizler 30’la 50 santim yükselecek dendi.

Doğrudur, yer küre ısındıkça iklim değişikliğinin olacağı kaçınılmazdı. Her kafadan bir ses çıkıyor. Kimi Taklamakan denizinin nasıl zamanla buhar olup bugün çöl olduysa, aynı sürecin Hazar Denizi için de geçerli olduğunu söylüyor… Söz konusu Hazar Denizi olunca buna en yakında bulunan ülkelerden biri Türkiye! Türkiye’nin bu sarmaldan kurtulması için acil eylem planı yapması gerekiyor.

Herkes Arap yarım adasında önümüzdeki 20 bilemedin 30 yılda 2 derece ısınmanın sonucu milyonlarca insanın topraklarını bırakıp kuzeye göçeceğini söylüyor.

Türkiye’de ise 2 derecelik ısınmanın, İç Anadolu’da önce Konya’dan başlamak üzere tarım alanlarını etkileyeceği; nüfusun en az 2,5 milyonunun çok hızlı bir şekilde topraklarından kopacağını söylüyor.

Yani, bizi sokmayan yılan bin yaşasın deme lüksümüz yok.

***

Sonra iklim değişikliği öyle kendinden olan bir şey değil bunu bileceğiz.

Fosil yakıtlar yaktığımız sürece, üzerimizdeki hava katmanları etkilenecek. Yıllar öncesinden Ozon dedikleri tabakanın delindiğini biliyoruz. Güneş hiçbir engele takılmadan ultra viole ışınlarını yeryüzüne gönderecek.

Kim kirletiyor? İklim neden değişiyor?

Kirlenmeyle neyi ve neleri kaybedeceğimizi bilirsek, çaresini araştırır, iklim değişikliği sorununa çözüm üretmeye başlarız.

Gerisi laf-ı güzaf! Havanda su dövmektir…

***

Medya Notu:

İç Anadolu’da 2 derece ısınma, kuzeyde, yani Karadeniz’ de 1 derece olarak hissedilecek.

Bunu da bir bilgi olarak verelim.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar