VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.1091
EURO18.2174
ALTIN1016.7
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

GOOGLE ETKİSİ (DİJİTAL AMNEZİ)

Teknolojinin gelişmesiyle, kitapların yerini e-kitap veya sesli kitapların aldığı; aklımıza takılan soruların cevaplarına yazılı kaynaklar yerine, “çevrimiçi arama motorları” vasıtasıyla ulaştığımız bir çağda yaşıyoruz. Üzerine pandemi koşulları da eklendiği zaman, evden çalışma ve online eğitim yönteminin benimsendiği de dikkate alınarak, insanların internete ayrılan zamanının çok büyük oranda arttığına tanık olmaktayız. Ne var ki tüm pratik işlevlerine ve avantajlarına rağmen; insan merakının yalnızca “arama motorları” ve “internet” vasıtasıyla tatmin edilmesi, kişinin hafızasına ve öğrenme kapasitesine olumsuz yönde etki eden “Google etkisi (dijital amnezi)” adı verilen bir neticeyi ortaya çıkarıyor. Öyle ki; insanların özel günleri, en yakınlarının telefonları gibi bilgileri bile sahip oldukları iletişim araçlarına aktarmak suretiyle, kendi hafızalarında tutmamaları “dijital amnezi” adı da verilen “Google etkisinin” en önemli tezahürlerinden.

Bu sebeple artık kütüphaneciliğin dönüşüme uğradığı, kitap kokusunun unutulup; gazetelerin internet ortamında takip edildiği bir düzenin “tam manasıyla” olumlu olduğunu ileri sürmek pek de mümkün görünmüyor. Diğer bir ifadeyle, insanların hafıza ve öğrenme kapasiteleri ile eşdeğer görülen “aklın”, aygıtlara aktarılmak suretiyle, “akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar” vasıtasıyla işlerlik kazandığı; bu durumun da bir neticesi olarak, insan hafızası ve öğrenme kapasitesinin zayıfladığı ifade ediliyor. Ne var ki, “Google etkisi” adı verilen bu etkinin en önemli sonucu, internet ortamında erişilen bilginin aynı zamanda, “en çabuk unutulan bilgi” olmasıyla karşımıza çıkıyor.

Bu sebeple, en yakınlarınızın GSM numaraları ve doğum günleri de dahil, en önemli ve basit bilgilerin dahi, insan hafızasında değil; akıllı aygıtların ajandalarında kayıtlı olması tesadüf değil.

İşte bu sebeple, sayfalarını çevirerek okuduğumuz kitapların, gazetelerin ve araştırmalarımız için seçtiğiniz kütüphanelerin yerini akıllı ürünlerin aldığını söylemek yerine; teknolojik ürünleri  “yardımcı alternatifler” olarak kabul etmek daha doğru görünüyor.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar