Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Gözler bu masada…

Emekçinin merakla beklediği Asgari Ücret Tespit Komisyonu, önümüzdeki yıl uygulanacak yeni ücreti belirleme çalışmalarına 4 Aralık’ta başlayacak.

Yaklaşık 10 milyon çalışanın gözü kulağı komisyon masasından çıkacak karara kilitlendi. 5 işçi, 5 işveren ve 5 hükümet temsilcisinden oluşan 15 kişilik komisyonun gerçekleştireceği 4 toplantının ardından saptayacağı yeni ücreti kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

Yeniden kısıtlamaların uygulandığı bu zor günlerde canla başla koşuşturan 10 milyona yakın emekçi kuşkusuz yaşanabilir bir ücret umuyor. Halen net 2 bin 324 lira olarak uygulanan asgari ücret, yüksek enflasyondan ötürü satın alma gücünü aylar öncesinden yitirdi. Açlık sınırının 2 bin 516 liraya ulaştığı dikkate alınırsa yaşanabilir bir ücretin en 3 bin lira düzeyinde olması gerekiyor.

Türk-İş, bekar bir işçinin bir aylık yaşam maliyeti tutarını 3 bin 74 lira olarak hesapladı. Komisyona işçi tarafını temsilen katılacak Türk-İş’in bu ücreti talep etmesi kuvvetle muhtemel. Gerçi Türk-İş’in diğer işçi konfederasyonları DİSK ve Hak-İş ile yapacağı görüşmenin ardından istenecek ücret şekillense de bu rakamın 3 bin liranın altında olması mümkün değil.

Hükümet ve işveren temsilcisi TİSK, emekçinin talep edeceği 3 bin lira ve üzerindeki bir rakamı kabul eder mi? Çok zor. Her yıl komisyon toplantılarında asgari ücretin getirdiği yüksek maliyetten yakınan patronların bu yıl da aynı gerekçeleri öne süreceğini şimdiden söyleyebiliriz. Bu yıl da yeni ücretin işveren ve hükümetin oylarıyla, yani oy çokluğu ile saptanması yüksek olasılık.

Yeni asgari ücretin Türk-İş’in hesapladığı bir kişinin yaşam maliyeti olan 3 bin 74 liraya yükseltilmesi için mevcut ücrete 750 lira zam yapılması gerekiyor. Bu da yüzde 30 zam demek. Geçen yıl asgari ücrette yüzde 15.03 oranında artış yapılmıştı. Hükümet genelde ücret ve maaş zamlarında öngörülen zammı esas alıyor. Bundan ötürü düşük zam gerçekleşiyor. Merkez Bankası enflasyonu bu yıl için yüzde 12.1, gelecek yıl ise yüzde 9.4 olarak beklendiğini açıkladı.

Eğer, komisyon Merkez Bankası’nın bu yıl ki beklentileri doğrultusunda zammı benimserse asgari ücrette 281.2 liralık artış olacak. Bu artış en az 750 lira, yani yüzde 30 zam bekleyen emekçiyi hoşnut etmez.Zaten bu rakamları işçi tarafı Türk-İş’in onaylaması mümkün değil. Görünen o ki, işçinin muhalefeti, işveren ve hükümetin onayı, oy çokluğu ile ücrete yüzde 15-16 arası  zam yapılması söz konusu.

Aslında, asgari ücret vergi dışı bırakılsa bu kadar tartışma yaşanmayacak, emekçinin eline daha fazla para geçecek. Ne var ki ısrarlı istemlere karşın, asgari ücretten vergi kesintisi sürüyor. 10 milyona yakın emekçi az da olsa komisyondan sevindirici haber bekliyor. Ama çok zor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar