Ordu
DOLAR18.6326
EURO19.5202
ALTIN1053.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Gözler haziran enflasyonunda

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü haziran enflasyonunda.

Yılın ikinci yarısında maaş ve aylıklara yapılacak zam oranı, 3 temmuzda açıklanacak haziran ayına ilişkin enflasyon oranı ile netleşecek. Böylelikle zamda esas alınan 6 aylık enflasyon ortaya çıkacak.  

İlk beş ayda enflasyon yüzde 4.99 olarak gerçekleşti. Eğer, haziran enflasyonu eksi çıkmazsa, dar ve sabit gelirli kitlenin aylıklarına yüzde 5-6 arası zam yapılması kuvvetle muhtemel.

Ocak ayında maaşları yüzde 4 oranında artan memur ve memur emeklisi,  2017 yılında bağıtlanan toplu iş sözleşmesi uyarınca şimdiden 1 puan alacaklı.  Dediğim gibi, 3 temmuzda Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı enflasyon yılın ikinci yarısındaki zam miktarını belirleyecek.

Memur ile memur emeklisinin maaşlarına 1 temmuzdan itibaren yüzde 5 oranında yılın ikinci yarı zammı yansıtılacak. Yani, kamu çalışanları ile emeklileri temmuzda hem yüzde 5 zam hem de yüzde 1 veya 2 enflasyon farkı alacak.

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına yılın ikinci ayı için yapılacak artış da 3 hazirandaki enflasyon ile saptanacak. Çarşı ve pazardaki mutfak yakan fiyatlarla boğuşan milyonlarca işçi ve esnaf emekli aylıklarına da yüzde 5-6 arası zam yapılması olası.

Aslında bir türlü tek haneye indirilemeyen enflasyon karşısında aldıkları düşük maaşla geçinmeye çalışan iktisaden geri kalmış kitleye yapılan yüzde 4.5 veya 6 gibi  komik zamlar derdine çözüm olamıyor. Yılbaşı ve temmuzdaki artışlar iki, üç ay sonra hayat pahalılığı karşında eriyor, anlamını yitiriyor.

Kamu çalışanlarına temmuzda yapılacak yüzde 5 oranındaki zam, vergi kesintilerinden ötürü maaşlara yansımayacak. Çalışanların büyük çoğunluğu  haziran ayından itibaren yüzde 20’lik vergi dilimine yükseldi.

Yani, memur maaşındaki artış daha zam cebine girmeden artan vergi ile geri alınmış olacak.

Gelir Vergisi Tebliği’ne göre kamu çalışanlarının yılın başından itibaren  kazandıkları  gelir belirli düzeye ulaşınca aylık ücretlerinde kesinti yapılıyor. Ocak ayında yüzde 15 oranında gelir vergisi kesintisi yapılırken, bu oran haziranda yüzde 20’ye çıkıyor ve daha fazla kesinti yapılıyor. Böylelikle temmuzda yapılacak yüzde 5 zam da ellerinden alınmış olacak.

Yıllardır dile getirilmesine karşın hayata geçirilmeyen, “çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi” alınmadığı ve vergide adalet sağlanamadığından emeği ile çalışan memur, işçi ve emekli hep mağdur oluyor,  sürekli yitiriyor.

Net 2 bin 20 liralık asgari ücretin hatta bin liranın altında aylık alan on binlerce işçi ve esnaf emeklisi var. Bu kitlenin durumu içler acısı. Nasıl geçinebilsin bu insanlar cep yakan  market pazar fiyatları karşısında?

Tüm çalışanların ve emeklinin aylıklarını yaşanabilir düzeye yükseltmek için radikal düzenlemelerin hayata geçirilmesi zorunlu. Yüzde 5.6 yerine daha yüksek oranlı zamlara gereksinimi var dar gelirli kitlenin. Tabii en önemli sorumluluk iktidar ile toplu pazarlık masasına oturan yetkili konfederasyon Memur-Sen’e düşüyor. Bugüne değin hep  düşük oranlı zamlara imza atıllar.   

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında 6 aylık enflasyon yerine seyyanen artışlar yapılmalı, aylık bağlama oranlarında 2008 öncesine dönülmeli. 2000 sonrası emekli olanlar için intibak yasası bir an önce çıkarılmalı. Böylelikle siyasi iktidar eli ile yaratılan ayrımcılık da giderilmiş olur.

Demem o ki, çok zor  bu ortamda  memur, işçi ve emekli aylığı ile geçinmek, yaşamını sürdürmek.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar