Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

GÖZÜN AYDIN ORDU, TÜRKİYE'DE 4. SIRADAYIZ...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Türkiye'de il bazındaki yoğun bakım yatak doluluk oranlarını geçen gün TV'de açıkladı.

Bakanın açıklamasına göre en dolu illerimizin Bartın yüzde 77,32, Batman yüzde 76,4, Sakarya yüzde 76,33, Ordu yüzde 75,98, Samsun yüzde 75,74, Giresun 75,34, Hatay yüzde 74,92 olduğunu görüyoruz.

Bunun sebebini nedir sizler hiç düşündünüz mü? Çünkü Ordu il merkezine uzun yıllardır yeni bir hastane yapılmadı. Sadece 4-5 tane özel hastane ve Fatsa, Ünye gibi bir kaç ilçeye hastane açıldı. O hastanelerde de gerekli uzman hekim ve teknik alt yapı noksanlığı bulunuyor.

Altınordu ilçe merkezinde ise çoktandır yeni bir resmi devlet hastanesi yapılmadı ve haliyle yoğun bakım için yatak ilave edilemedi. Bir ara Ordu Devlet hastanesinin kampüsünde ilave bir blok inşaatı için ödenek geldiği ihale yapılacağı 200 yatak ilave edileceği açıklanmıştı. O proje ve ihalede başlamadan iptal edildi. Çünkü 5-6 senedir Ordu'ya Şehir hastanesi kurulacak, yer aranıyor diye Tıp Fakültesine bağlı Eğitim Araştırma Hastanesi gibi birçok resmi sağlık yatırımı yapılmadı ve projeler hasıraltı edildi... Çünkü yeni yapılacak olan Şehir Hastanesine hasta doldurmak için diğer yakın çevredeki mevcut hastanelerin de tamamen kapatılacağı iddia ediliyordu.

2-3 senedir Ordu Şehir Hastanesi laflarıyla oyalanıp gidiyoruz. Bir süre Eskipazar'da Botanik Parkın alanı uygun görülüp kamuoyuna 900 yataklı yeni Şehir Hastanesine derhal başlıyoruz diye nice müjdeler verildi. Ama bu da gerçekleşmedi. Zaman hızla gelip geçiyordu. Ordu büyük şehir olmuştu ama sağlık yatırımında sınıfta kalmıştı.

Yıl 2020 olmuştu... Ordu’da yer bulunamayınca Şehir Hastahanesi bir hayal olmuştu derken; Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan Hoca, Şehir Hastanesi için kendilerine ait alandan 200+50=250 dönüm arazilerini tahsis ettiklerini duyurdu. Üniversiteden tahsis edilen bu alana yakında 900 yataklı bir Şehir Hastanesi başlanacağı siyasilerce açıklandı. İnşallah bu sefer bu müjdeleri gerçek olur.

Ama bu arada olan Ordu insanına oluyordu. 2-3 sene Hava ambulans hizmeti alan Ordu'ya bunu da çok görüp geri aldılar. Yoğun bakımlık hastası olan Ordulular da iyi bilir. Yoğun bakımlık hastalarımız son yıllarda Ordu'da yer bulamazlar. Nice ağır komalık hastaların Giresun'a, Samsun'a, Tokat'a gönderildiğini hasta yakınlarımız çok iyi bilirler. Ordu'da yoğun bakımda yer bulmak bir mucizedir. Herkes yaşadığı bu sorunu dış kamuoyuna yansıtmıyordu.

Sonunda Korona Virüsü Pandemisi dolayısıyla her ilde olduğu gibi Ordu'da yeterli yoğun bakım yatağı olmadığı Bakan Fahrettin Koca'nın beyanatıyla ortaya çıktı. Ordu'da mevcut ağır hasta sayısına göre yüzde 75,98 ile doluluk oranı çok yüksek geldi bana...

Türkiye'deki birçok geri vilayete rağmen bu doluluk oranı bizim sağlık açısından ne kadar yetersiz yatak sayımızın ne kadar az olduğunu açıkça gösteriyor. Ve bu acı gerçeği acaba kaç kişi anladı, oturup dile getirdi ve kaleme aldı...

Belki bundan sonra Ordu'da yapılması gereken yeni hastane konusunda herkes daha duyarlı olup bir an önce yatak kapasitesini yoğun bakım sayısını artırmak için üzerine düşeni yapar, yapmalı da... Yoksa bu memlekete yazık oluyor...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar