Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

reader

GRİBE KARŞI HADİ BAĞIŞIKLIĞIMIZI GÜÇLENDİRELİM

Bağışıklık sistemi (İmmün Sistem) , beyaz kan hücreleri yani nam-ı değer askerleri ve bu askerlere yabancı hücreleri tanıtan istihbarat hücreleri ve buna ek olarak tüm bu hücrelerin üretiminden sorumlu sistemler ve bu sistemleri destekleyen iyi huylu bağırsaklarda yaşayan bakteriler şeklinde bir çok bileşenden oluşan uzun bir cümlenin dahi tanımlamakta zorlandığı komplike bir sistemdir.

Burada sık karşılaştığımız bir soru var; “Besinlerle bu vitaminleri alamıyor muyuz?” Bu sorunun cevabını köşemde uzun bir şekilde yanıtlayacağım ancak şuan kısaca şunu söyleyebiliriz ki; tarım ürünlerinin genetiği ile oynanarak daha dayanıklı tarım ürünleri elde edilirken maalesef besin değerlerini kaybettik. Buna ek olarak besinlerin hazır besine dönüşme süreçleri de beraberinde gelince az olan besin değerleri maalesef eridi. Kabaca şöyle diyebiliriz; dedelerimizin günlük aldığı vitamin ve minerali alabilmek için biz 7 kat daha fazla o gıdalardan tüketmeliyiz. Bu mümkün olamayacağı gibi beraberinde alınana fazla kalorilerden kaynaklı obezite gibi farklı sorunları beraberinde getirecektir.  Dolayısı ile sürekli olmasa de özellikle belirli dönemlerde multivitamin kullanımının doğru olacağını söyleyebiliriz.

Mevsim geçişinde olduğumuz bu dönemde; multivitamin kullanımı bağışıklığımızı destekleyeceği gibi başlayan yeni çalışma yılında bizi zihnen ve bedenen de daha diri tutacaktır. Bağışıklığımızı destekleyecek vitaminlere ve minerallere bakarsak;

VİTAMİN A:  Hayvansal gıdalar: Karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, böbrek, peynir, yoğurtta bulunur. Bitkisel gıdalar: Ispanak, maydanoz, mercimek, pırasa, brokoli, pazı, kabak, havuç, patateste bulunur.

VİTAMİN D: Balık, balık yağı, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı ve tereyağı gibi besinlerde bulunur.

VİTAMİN E: Tahıl, kabak, ıspanak, lahana, marul, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates, patateste bulunur.

DEMİR: Demir içeriği yüksek besinler arasında ilk sırada et ve et ürünleri yer alır. Ancak etle birlikte bol miktarda çiğ sebze tüketimi önemlidir.

FOLİK ASİT: Folik asidin en fazla olduğu besinler; yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, yonca, maydanoz, nane gibi), karaciğer, böbrek, yumurta, işlenmemiş tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, mavi-yeşil alg (yosun), kuru fasulye ve tohumlu gıdalardır.

ÇİNKO: Ispanak, mantar, et, susam, kabak çekirdeği, yoğurt, bezelye, kahvaltılık yulaf, siyah çikolata, tavuk göğüs eti, kuru fasulye, badem, süt, enginar, kabak, domates, yumurta, muz, kaju, peynir, kuşkonmazda bulunur.

Bu yazıyı okuyan bir çok insan; sadece vitaminlerin adlarını okuyup hangi besinlerde olduğunu es geçecek., biliyorum.  O nedenle bu vitaminlerin hepsinin ortak olduğu birkaç besini yazıp devam edelim.

-ISPANAK

-KIRMIZI ET

-SÜT ÜRÜNLERİ

-BALIK VE BALIK YAĞI

-KURUYEMİŞLER

 

Haftalık öğünlerimize yukarıdaki gıdaları koymakla birlikte; geçiş döneminde multivitamin alınması ancak multivitamin seçiminde  VİTAMİN A, E, D vitaminleri ile çinko ve demir olmasına muhakkak dikkat edelim

Özet yapıp bitirelim; Mevsim geçişi olduğundan multivitamin kullanıyoruz. Multivitamin içeriğinde A, D, E  vitaminleri ile çinko. C vitamini ve demirin bulunmasına önem veriyoruz. Ispanak, kırmızı et, süt ürünleri, balık ve balık yağı ile kuruyemiş tüketmeye dikkat ediyoruz. Kışları çok hastalanıyorsak eczacı veya doktorumuza danışarak beta-glukan içerikli bir destek alabiliriz.

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar