Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

reader

GRİP AŞISI NEDİR VE İÇİNDE NE VAR?

Her yıl sonbahar aylarında yapılması gereken ve bir nevi kışa hazırlık şeklinde uygulanan grip aşının mevsimi geldi. Grip aşısı ile ilgili farklı spekülasyonlar yapılsa da her geçen gün faydalarına dair yeni bilimsel çalışmaları görüyoruz.

Grip aşısı, içerisinde farklı grip enfeksiyonlarına  yol açan virüslerden çok az miktarlarda aktif olmayan şekilde içerirler. Uzun yıllardır uygulanan bu aşının güvenirliliği ve güvenliği sağlanmıştır. Grip aşısının yılda bir kez vurulması ve her yıl değişen formülasyonlarla gelmesinin sebebi ise içerisinde çok az miktarda yer alan influenza virüsünün her yıl mutasyona uğraması ve değişmesidir. Dolayısı ile bir önceki yıldaki virüse hazırlıklı olan vücut bu yılki virüse hazırlıklı olamamaktadır.  

Grip aşısının içerisinde genellikle İnfluenza (grip) A virüsü dediğimiz virüs H1N1 ve  H3N2 formlarında iki çeşit olarak aktif olmayan halde bulunur. İnfluenaz (grip) B virüsü bulunur. Bunun dışında formaldehit vardır. Formaldehit normalde zehirli bir bileşken olmakla birlikte, aşının başka bir bakteri ve virüs bulaşmasını engellemek için kullanılır. Miktarı çok az ve seyreltilmiş haldedir.   Aşı içerisinde bir miktar alüminyum tuzu vardır ki bu tuzlar immün sistemin (bağışıklık sisteminin); aşı ile gelen virüslere kuvvetli cevabını sağlar. Alüminyum tuzları aşılarda 70 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır. Thimerosal aşı içerisinde bulunan bir başka koruyucudur. Aşının özellikle bakteri ve mantarlardan etkilenmesini engeller. Thimerosal; etil civadan elde edilir ve aşılamadan sonra birkaç gün içerisinde tamamı vücuttan atılır.

Aşıda bulunan bir başka bileşen ise yumurta proteinleridir. Yumurta proteinleri, aşıda kullanılan influenza(grip) virüsünün büyütüldüğü yada çoğaltıldığı ortam olduğu için aktif olmayan  virüs ile birlikte aşıya gelir.  Aşı içerisinde bulunan jelatin ise aşının taşınma sırasında ve soğutulma sırasında yapısının bozulmasını engeller.  Antibiyotikler de aşı içerisine girer ve bakteri bulaşmasını  engellemek içindir. Yapısı bir paragraftan anlatılabilen bu aşının üretimi aslında o kadar kolay değildir ve koruyuculuğu ile ilgili olarak ise uzun paragraflar yazılabilir. Ben 2019 yılında hipertansiyon hastalarındaki koruyuculuğunu öne çıkartan bir bilimsel çalışmayı aşağıda sizinle paylaşacağım.

GRİP AŞISI, HİPERTANSİYONLU KİŞİLERİN ÖLÜM RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

Yapılan son araştırmalarda, GRİP AŞISININ;  hipertansiyonlu kişilerde kalp krizini önlemede ve inme riskini azaltmada etkili olduğunu kanıtladı.

Amerikan Hastalıklardan Korunma ve Kontrol Merkezi’ ne göre; Amerika influenza (grip) kaynaklı 960.000 doktor başvurusu oluyor ve bunlardan yaklaşık 79.000 tanesi ise ölümle sonuçlanıyor. Kardiyovasküler olarak risk altında olan hipertansiyonlu kişilerde ise grip; kalp krizi ve inme geçirme riskini arttırıyor.

Dr. Daniel Moden liderliğindeki Danimarka Kopenhag üniversitesi tarafından yapılan bilimsel çalışma neticesinde grip aşısı olan kişilerin olmayanlara göre kalp krizi geçirme riski ile inme geçirme riskinin %18 azaldığını gösterilmiştir. Sonuçları; Avrupa Kardiyoloji Birliği’ nin 2019 yılı Dünya Kardiyoloji Kongresi’ nde açıklayan Moden’ in bu sonuçlara göre bu kişilerin grip aşısı kullanımı ile yaşamlarını koruyabileceklerinin altını çizmiştir.

2007 ile 2016 yılları arasında; yaşları 18 ile 100 arasında değişen 608452 kişinin takip edilmesi ile yapılan çalışmada özellikle hipertansiyonlu kişilerin grip aşısı ile korunduklarında    kalp krizi geçirme ve inme risklerinde %18 azalma olduğunu göstermiştir. Çalışmanın diğer hastalıklarla ilgili sonuçlarının ise ilerleyen günlerde paylaşılması bekleniyor.  

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar