Ordu
DOLAR15.9826
EURO16.9136
ALTIN947.56
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Gündem

Ordu’nun gündemi, iki konuya kilitlenmiş durumda. Biri Belde Evler, diğeri Botanik Park; -Şehir Hastanesi için tahsis edilen 116 dekar Orman arazisi-!

Belde Evler, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. M. Hilmi Güler’in perestiş meselesi. Ya yıkılacak, ya da yıkılacak… Ordu İdare Mahkemesi yıkım kararı aldı. İşin artısı var, eksisi var. Yıkım kararı Ordu gündemini bir süre daha birincil konusu olacağa benziyor.-İşi yüklenici firma –ya da ortakları- karşı dava açtı. “Yıkarsanız, tazminat ödersiniz.” Başkan Güler’in, bu sorumluluğu da –kentimiz adına- üstleneceği yolunda bilgiler daha önce kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bu konuyu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yakından takip ettiğini biliyoruz.

***

AKP’li Cumhurbaşkanı; partilileriyle yaptığı istişare toplantısında bir vekile: “Kentsel dönüşüm alanındaki evini yıktın mı” diye sordu: “yıkmadım” cevabını alınca “ Gelip ben yıkacağım” dediğini biliyoruz.

Şimdi biz; Belde Evleri’ni yıkması için Cumhurbaşkanının Ordu’ya gelmesini mi bekleyeceğiz!

 -“Şöyle olursa böyle olur, böyle olursa şöyle olur” gibi “sokak ağzı” bu işin çözümünü zora sokar. Sığınacağımız tek alan Hukuk!

Hukuk içinde çözüm; taraflar arası kişisel itiş-kakışları da önler.

O nedenle “Hukuk” diyoruz, “Adaletin kestiği parmak acımaz”!

***

Botanik Park için sondan söyleyeceğimi, baştan söyleyeyim: Ordu Olay şu sıra Botanik Park alanının geriye kazanılması, yeşil alan olarak kalması için uzun soluklu kamuoyu soruşturması başlatmış bulunuyor. STK başkanları ve kanaat önderlerinin söylediklerini gazetenin manşetine taşıyor.

***

Efendiler;

At gözlükleri takıp, ülke gündemini görmezden gelemeyiz!

Türkiye Silahlı Kuvvetleri İdlib’e savaşa gidiyor.

Oradan şehit haberleri geliyor, yaralı askerlerimiz var.

8 şehidimiz üzerine yine bu sütunlarda (5 Şubat Çarşamba) şöyle bir değerlendirme yapmıştım:

“Suriye’den önce 4 şehit, sonra 6, Ukrayna dönüşü Cumhurbaşkanı “8 şehidimiz var” dedi.

Arkasından kanı yerde kalmadı, dendi. İlk sayı 32 idi, arkasından 42 dendi, son bilgi 72 rejim askeri etkisiz hale getirildiği, Tv.lerde alt yazı olarak geçti.

Bu bana 1984 yılından bu yana PKK ile çatışmalarda her şehit geldiğinde arkasından, şu kadar terörist etkisiz hale getirildi haberlerini hatırlattı.

Dileğim, sayısal üstünlük değil, bu haberlere alıştırılmamızın acımızı azaltmayacağıdır.”

***

Bu arada –yerelden genele- giden iki haber yaygın medyada geniş yer buldu.

Ceren Özdemir’in “ağırlaştırılmış müebbet ceza alan” katilinin, yakalandığı sırada iki polis memurunu bıçakla yaralaması davası başladı. Katil Özgür Arduç ilk duruşmasında şu ifadeyi verdi:

“Bıçağın kabı olmasaydı, öleceklerdi”.

Bu pişkinliğe (deliliğe) ne denir?

En hafifi: Pes doğrusu!

***

Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi’ndeki ÇÖP Alanı direnişi, Ordu gündeminden yaygın medyaya “Doğa ve Çevre” haberi olarak taşındı. FOX televizyonu muhabirini gönderdi.  Nazlı Yerebasmaz çöp alanında toplanan mahalle sakinleri ile konuştu. İsmail Küçükkaya’nın “Çalar Saat” programında canlı yayına katıldı.

***

Doğa ve Çevre dostlarının, bu konuda söyleyecekleri çok önemli.

Kendi adıma konuşursam; susmadım, (6 Şubat Perşembe) şu tespitte bulundum:

“Çöp sorunu, Karadeniz illerinin bitmeyen ve bundan sonra da bitmeyecek gibi görünen ana sorunu…

Kırsaldak yerleşim (İç Anadolu’daki gibi toplu değil) dağınık… Bu tip yerleşmelere belediye hizmeti götürmek zordur. Aynı zorluk, sadece çöplerin depolanmasında değil, toplanmasında da vardır. Bir başka handikap; yangın korkusudur. (…) Bu nedenle İlküvez Mahallesi’nde halkla- asker karşı karşıya geldi. TOMA’larla müdahale başladı. (…) Düzenli çöp depolama alanı için Ordu-Giresun işbirliği düşünülmüştü. Yeniden gündeme gelir mi, bugünden söylemek zor.”

Devamını yarın konuşuruz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar