Ordu
DOLAR16.861
EURO17.6081
ALTIN980.51
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Gündem (2)

Başlıktan da anlaşıldığı gibi bu başlık altında ikinci yazı…

Belde Evler, Botanik Park, Suriye Savaşı ve Çaybaşı Çöp Depolama Alanında İlküvez Mahallelilerinin direnişi…

Her biri ayrı ayrı değerlendirilecek, el yakıcı konular.

Şöyle bir değindik geçtik. Yeterli değil. İdare Mahkemesi’nin Belde Evler için verdiği yıkım kararı (bana göre) Ordu’da bir milat olacaktır.  İstediğimi yaptırırım; kentin mimari dokusunu bozarım, rant hesabım yanıma kâr kalır diyecek olanlar İdare Mahkemesi’nin bu kararından sonra, bir dakika durup düşüneceklerdir.

***  

Botanik Park, Ordu için bir kazanımdı… İyi başladı, kötü bitti. Kimine göre 8, kimine göre 14 milyon çöpe gitti. Şimdi (0)dan başlayıp,  milyonlar harcayarak (yüksek yüksek binalar  arasında) yeniden binbir çiçeğin açtığı bir (cennet) bahçe yapacağız.

***

Teleferik konusuna girdik mi, içinden çıkamayız. Yazılanlar çizilenler ne çabuk unutuldu. Yalı (Aziziye) Cami 1’nci derece SİT alanında. Gel gör ki buraya teleferik ayağı dikiliyor. Aslında doğa ve kent sevgimiz o gün test edildi. Yapmayın etmeyin, teleferiğin bir ayağını buraya koymayın diyenler değil, ille de buraya bu ayak dikilecek diyenler,  zincirlediler kendilerini…

***

Mesleği sorulduğunda ‘Meyhaneciyim’ diyen Enis Ayar : “M.Ö. Ordu- M.S. Ordu” yazılı pankartla sadece Ordu’da değil; İstanbul’da da boynunda asılı dolaştı. Taşbaşı Mahallesi sahilinde eski Samsun yolundan cephe alıp yapılan çok katlı apartmanlar için hazırladığı 2040 yıkım projesi hatırlardadır.

***

Hafızam beni yanıltmıyorsa 1964 yılı olacak, iki ünlü sanatçımız Cahide Sunku, Cahit Irgat bir tiyatro oyunu için Ordu’ya geldiler.  Küçük İskele yolu üzerindeki bir lokantada yemek yiyorlar:

Gürses Gazetesi şehir muhabiriyim: Uğur Gürsoy iki soru hazırlamıştı..

 1- Turist gelmesi için ne yapılmalı?

2-Turistik tesisler nereye yapılmalı?

Her iki sanatçı Taşbaşı ve Kirazlimanı Mahallesini –işaret ederek; Hiç bir şey yapmayın… Turist gelir!

Zaman zaman bu söylemi “ayrıntı” köşesine taşıdım:

“İkinci Safranbolu olma şansını kaybettik”  dedim.

Bir takım meslektaşlarım,  ısıtıp ısıtıp bu konuyu gündeme taşıyorsun, diye serzenişte bulundular. İdare Mahkemesi’nin Belde Evler’i yıkım kararı sonrası ne diyeceklerini de doğrusu merak ediyorum.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar