Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Gündem Değiştirmek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devredilmesine ilişkin sözleri gündem değiştirmekten başka bir şey değil.

Ekonomik krizin etkisini hissettirdiği, Katar Emiri’nin hediye ettiği dev uçağın çokça konuşulduğu bugünlerde Erdoğan’ın CHP-İş Bankası bağlantılarını birden ortaya atması ana muhalefet cephesinde tepki ile karşılandı. İş Bankası Yönetim Kurulu da, “Banka siyasete malzeme yapılamayacak kadar önemli bir kuruluştur” açıklamasını yaptı.

Aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan, zaman zaman bu konuyu dillendiriyor, CHP’nin elinde bulunan hisselerin Hazine’ye devredilmesini istiyor.  Bu arada hatırlatalım, 12 Eylül döneminde hisseler Hazineye devredilmiş, ancak yargı kararı ile yeniden CHP’ye geçmişti.

Ulu Önder Atatürk’ün direktifleri ile kurulan Türkiye İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin geliri partiye değil, vasiyet gereği Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na gidiyor. Yani partinin geliri, kazancı yok. Sadece yönetim kurulunda dört üye ile temsil ediliyor. O üyelerin banka yönetiminin alacağı ekonomik kararlara dahili olmuyor.

Kurdaki artıştan dolayı enflasyon almış başını giderken, işsizlik yeniden çift haneleri görerek 3.3 milyona yükselirken,  halk hayat pahalılığı karşısında ince eleyip sık dokurken, Katar Emiri’nin armağanı olan lüks uçak kamuoyunda tartışılırken, birden CHP’nin İş Bankasındaki hisselerinin Hazine’ye devredilmesine yönelik sözleri gündem değiştirmek değil de ne Allah aşkına?

Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündem belirlemekte hayli yetkin. Daha önce de çeşitli açıklamalar yaparak kamuoyunda günlerce konuşulmasını ve tartışılmasını sağlamıştı.

Oysa halkın gündemi çok farklı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayına ilişkin işsizlik oranını yüzde 10.2 olarak açıkladı. Bu oranla işsizlik yeniden çift haneye yükseldi. TÜİK’e göre haziranda işsizlerin sayısı 64 bin artışla 3.3 milyon kişi oldu. Daha kötüsü her beş gençten birinin iş araması. Büyük umutlarla bitirdiği üniversiteden sonra çalışma yaşamına atılmak isteyen gençlere iş kapıları kapalı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi’ne göre (DİSK-AR) gerçek işsiz sayısı 6 milyon civarında. Gerçekten ürpertici rakam. Ülkenin en önemli sorunu yeterli yatırımlar gerçekleşmediğinden bir türlü giderilemiyor. Yabancı yatırımcı yatırım yapmakta çekinceli, gelmiyor. Türkiye’ye gelip yatırım yapabilmesi için ikna edilmesi, güven verilmesi şart.

Kurdaki artış yaşamın her alanına yansıdı, her şeye ortalama yüzde 30, 40 hatta 50 zam geldi. Satın alma gücü gerileyen yurttaş geçinebilmek için burnundan soluyor. Bazı fırsatçılar doları bahane ederek kendiliğinden depolarındaki ürünlere inanılmaz zam yapıyor. Vatandaşı boğuntuya getiren bu karaborsacı fırsatçılara niye göz açtırılıyor?

Yazıyı yazarken sosyal medyada bir arkadaşın paylaşımından uçak ücretine yüzde 90’a varan zam yapıldığını öğrendim.  Ancak kamuoyunun diğer ürünlerde olduğu gibi bu zamdan da haberi yok. Ancak alışveriş yaparken, ya da bilet alırken öğrenebiliyorsunuz zamları.

Derin ekonomik kriz karşısında vatandaştan tasarruf yapması isteniyor. Onlar da buna uyarak harcamalarından kısıntı yapıyor, ayağını yorganına göre uzatıyor. Zaten eline geçen para temel tüketim maddelerinin dışında harcama yapmasını engelliyor.

Tasarruf çağrıları yapılırken, halk bütçesine göre tüketirken devlet birimlerinde, belediyelerde ve diğer kurumlarda hala harcamaların eskisi gibi olduğunu okumak, görmek üzücü. Başta yöneticiler, başkanlar örnek olacak kamuoyuna tasarrufta. Yoksa bu çağrıların anlamı olmaz.

Dediğim gibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devredilmesi gerektiğini söyleyerek bir anda gündemi değiştirdi. Ha bu arada kamu bankalarının yönetim kademesinde eski AKP’li vekiller görev alıyor, ellerine hatırı sayılır miktarda para geçiyor. Bunu da hatırlatayım dedim.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar