Ordu
DOLAR16.3256
EURO17.4535
ALTIN971.56
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Gündem Dışı Sayın okur;

Önceki gün partilerin “Grup toplantıları” vardı. Her parti eteğindeki taşları döktü. FETÖ’nün “siyasi ayağı” ilk sırada idi. CHP, siyasi ayağın -iktidar partisi AKP içinde aranmasını- söyledi. AKP Grup toplantısında da  -daha vurucu bir ifade ile- CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yatak odasında aranması gerektiğini(!) en yüksek perdeden söylendiğinde öğrenmiş olduk.

***

Daha fazla bilgi edinmek isteyenler, gazetelerin manşetlerine baktılar; Yüzde 96’sı FETÖ’nün ayağını CHP’de, yüzde 3’ü ise AKP’de, Yüzde 1’i ise bu hayati konuyu hiç duymamış gibi davrandı,  Kuzey Kutbu’nda Türkiye’nin de bir “araştırma üstü” kurduğunu haberleştirdi.

Bilmeyenler için söyleyeyim; Uzaya duble yol yapılacağı konusunda bilgilendirilmiştik.

“Cennet” konusu benim ilgi alanım dışında kaldığı için, ne yazılanları, ne de söylenenleri dikkate aldım.

Benim için, Diyanet işleri başkanının bir “tuğla” alanın cennete ev sahibi olacağı söyleminden çok çok önce bilgilendirmiş olmamdır.

Abdullah dayım (anamın kardeşi)  hasta ve ziyaretine gittim.

Konuşmanın bir yerinde “İmam/Hatip Okulu Yaptırma Derneği’nden geldiler; tanıdık kişiler.

-“Köroğlu, (dayımın soyadıdır) cennetten bir arsa almak ister misin?

-“Ne demek… Hay hay” dedim.

Ne aldığını sordum: “Karyola, yatak” dedi.

Aradan çok uzun zaman geçti. Dayım, cennette aldığı arsada uyuyor.

***

Diyeceğim o ki, cennete ya da cehenneme kimin gideceği bugünün konusu değil! Din hizmetleri görevlileri, bu dünyanın nimetlerinden faydalananların,  öte dünyalarını da düşünmeleri lazım.

Semavi dinler: “komşun açken, tok uyuyan bizden değildir” der.

***

Şu an Suriye’deyiz… Asker sayısı hakkında yazılı ve görsel medyada değişik rakamlar veriliyor. Bu konuda bilgi edinmek isteyenlerin adresi, sokak değildir. Başta 500 denir; bu yuvarlanır yuvarlanır bin olur, 5 bin olur, 10 bin olur. Bu bilgi kirliliğini TBMM sonlandırmalıdır.

Soru şu: 600 Milletvekilini ne diye oraya gönderdik?

***

Sayın okur;

Konu dışı ama Vietnam Savaşı  (1955-1975) benim gazeteciliğim süresince hiç gündemden inmedi. Hâlâ hatırlatanlar var:  Önce (asker Kökenli) Prof. Dr. Erol Mütercimler, Sonra (Savcı) CHP milletvekili İlhan Cihaner, en son TELE I’de Meydan Yanardağ;  Suriye-Vietnam karşılaştırması yaptılar.

Sizlere “iyi gelecek” diye düşünüyorum.

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  
  5.  

***

Vietnam savaşı ile ilgili ABD filmi “Renk Sineması”nda oynuyor. Ne kadar  Anti-emperyalist, tam bağımsızlıkçı solcu varsa hep birlikte filmi izlemeye gittik. Dr. Turhan Halatçıoğlu ilk onbeş  dakikayı izledikten sonra: “Ben çıkıyorum! Bu tam bir propaganda filmi… Amerikan askerleri orada Çinlilerle mi savaşıyor!?”

***

Şimdi internet ortamında bakıyorum. İki kutuplu dünyanın emperyal güçleri(ABD-SSCB) orada.

Suriye’de bir fazla, “sınır tanımayan” Israil var. İstediği zaman havadan bombalıyor.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar