Ordu
DOLAR16.3297
EURO17.4607
ALTIN974.21
Ali KUTLU

Ali KUTLU

Mail: [email protected]

reader

Hacı Abi cumayı neden evde kılmalı?

Özellikle umre sonrası yurda dönüş yapan kafilelerle birlikte karantina kavramı hayatımıza girdi. Camiler ve spor sahaları  olmak  üzere umuma açık her türlü istirahat ve eğlence mekânlarına  getirilen kısıtlamaları yersiz ve abartılı bulanlar var. İnsanlar salgın konusunda aşırı korkuyla, umursamazlık arasında gidip geliyorlar. 

İşin ciddiyeti arttıkça ekranlarda konunun gerçek  uzmanlarını görmeye başladık.

Çok şükür korona  basit bir grip virüsü, işkembe çorbası, turşu ile korunabilirsiniz diyenlerin sesi soluğu kesildi.  

Lakin hastalığın,   genetik özelliklerimizden dolayı ülkemizde Çin’de olduğu gibi   büyük  salgınlara yol açmayacağını söyleyen  şöhret budalaları kanal kanal dolaşarak halkı yanıltmaya devam ediyor.

Konuyu çok uzatmayacağım…

Neden bu kadar sıkı önlemlerin alınması gerektiğini gösteren  önümüzde 3 örnek var. Güney Kore, İtalya ve İran…

Güney Kore ilk baştaki hızlı yayılım sonrasında durumu  toparladı ama İtalya ve İran’ın durumu içler acısı.

Amerika ve İtalya’da hastalığa yakalananların zamana göre  sayısal artış grafikleri gösterdi ki 

İlk vakaların ortaya çıkmasından  itibaren  erken ve radikal karantina önlemleri alınmazsa     hastalığa yakalananların sayısı çok kısa sürede  dik bir tırmanışla  on binleri bulup en gelişmiş ülkelerin bile yoğun bakım ve hastane yatak kapasitelerini aşıyor.   Bu sadece zaman meselesi ve kaçınılmaz bir sonuç.

Bir İtalyan doktor: Gelecek hastalarla birlikte yakın zamanda dizlerimizin üstüne çökeceğiz. Sakın bu salgını küçümsemeyin. Bu grip değil. Bu ciddi. Hazır olun diye feryat ediyor. Gerçekten dizlerinin üstüne çöktüler.

Başlangıçta salgını hafife alan  İtalyanlar  vurdumduymazlığın bedelini ağır ödedi.

Damlacık yoluyla bulaşan enfeksiyonları için kritik olan sosyal mesafeye uyulmazsa daracık alanda birbirine çarpan bilardo topları gibi hastalık toplumda hızla yayılıyor. 

Korona virüsün bu kadar  hızlı yayılmasının en önemli sebeplerinden birisi enfeksiyonu hafif geçiren çoğu bulaşıcı hastanın ortalıkta dolaşması.

Oldukça erken ve yoğun karantina önlemleri alan  Singapur Çin’le yakın ilişkisine rağmen hasta sayısını 200’le sınırlandırdı.

Güney Kore’de ateş ve öksürük şikâyetleri başladıktan sonra doktorunun korona testi yaptırması önerisine  uymayan ve kilise ayinine katılan karantina kaçkını bir hasta  binlerce insanın  korona şikayetleriyle hastanelere başvurmasına yol açtı. Gözden kaçırılan bu vakanın Kore’ye maliyeti çok yüksek oldu. G. Kore sonrasında hızla toplumsal  tarama testlerini yaygınlaştırarak ve hastaların temaslı takibini çok başarılı bir şekilde gerçekleştirerek  hastalığı kontrol altına alabildi.

Salgının ilk çıktığı Wuhan’da  hastalık hakkında uyarıları dikkate alınmayan  Dr Li’nin susturulması Çin  için tam bir felakete neden oldu. Diğer bir baskı rejimi İran’da Çin gibi hastalıkla ilgili bilgileri halkından gizleyerek salgının kontrolden çıkmasına  yol açtı.

Yukarıda bahsedilen tüm bu sebeplerden dolayı  hastalık yayılmadan erken safhada  yangına sert tedbirlerle müdahale etmek gerekir.

Şimdilerde 10’larla ifade edilen hasta sayımız   gerekli önlemleri almazsa   2 hafta içinde İtalya  seviyesine ulaşacak.

Bu özellikle yaşlı ve ek hastalığı olanlar için bir felaket olacak. Bu yüzden hacı abi cumayı evde kılmalısın...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar