Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

reader

HADİ BAĞIŞIKLIĞIMIZI ŞIMARTALIM

Yılın başlangıcı 1 Ocak olsa da bana her zaman sonbahar bir başlangıçmış gibi gelir. Tatil planları bitmiştir. Yıllık izinler genellikle tükenmiştir. Okullar açılmış artık yaza kadar çalışma dönemi başlamıştır. Değişen hava koşullarına uyum sağlarken yeni çalışma dönemi de onunla birlikte başlar. Dönemin başlaması ile; yüksek tempoya eşlik eden hava koşullarındaki değişim, arada bizi kandıran pastırma sıcakları derken bir anda bağışıklık sistemimizi çok kullanmamız gereken bir dönem başlar. Bağışıklık sistemi (İmmün Sistem) , beyaz kan hücreleri yani nam-ı değer askerleri ve bu askerlere yabancı hücreleri tanıtan istihbarat hücreleri ve buna ek olarak tüm bu hücrelerin üretiminden sorumlu sistemler ve bu sistemleri destekleyen iyi huylu bağırsaklarda yaşayan bakteriler şeklinde bir çok bileşenden oluşan uzun bir cümlenin dahi tanımlamakta zorlandığı komplike bir sistemdir. Bu sistem bu işlemleri yaparken çeşitli vitaminlere ihtiyaç duyar.

Burada sık karşılaştığımız bir soru var; “Besinlerle bu vitaminleri alamıyor muyuz?” Bu sorunun cevabını köşemde uzun bir şekilde yanıtlayacağım ancak şuan kısaca şunu söyleyebiliriz ki; tarım ürünlerinin genetiği ile oynanarak daha dayanıklı tarım ürünleri elde edilirken maalesef besin değerlerini kaybettik.

-Mevsim geçişlerinde,
-Günlük temponun arttığı dönemlerde,
-Yetersiz beslenilen zamanlarda

-Yoğun çalışma dönemlerinde
-Egzersiz programı uygularken

-Ramazan aylarında oruç öncesi veya Ramazan ayı boyunca

-Belirli rahatsızlıkları geçirirken veya sonrasında

VİTAMİN A:  Hayvansal gıdalar: Karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, böbrek, peynir, yoğurtta bulunur. Bitkisel gıdalar: Ispanak, maydanoz, mercimek, pırasa, brokoli, pazı, kabak, havuç, patateste bulunur.

VİTAMİN D: Balık, balık yağı, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı ve tereyağı gibi besinlerde bulunur.

VİTAMİN E: Tahıl, kabak, ıspanak, lahana, marul, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates, patateste bulunur.

DEMİR: Demir içeriği yüksek besinler arasında ilk sırada et ve et ürünleri yer alır. Ancak etle birlikte bol miktarda çiğ sebze tüketimi önemlidir.

FOLİK ASİT: Folik asidin en fazla olduğu besinler; yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, yonca, maydanoz, nane gibi), karaciğer, böbrek, yumurta, işlenmemiş tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, mavi-yeşil alg (yosun), kuru fasulye ve tohumlu gıdalardır.

ÇİNKO: Ispanak, mantar, et, susam, kabak çekirdeği, yoğurt, bezelye, kahvaltılık yulaf, siyah çikolata, tavuk göğüs eti, kuru fasulye, badem, süt, enginar, kabak, domates, yumurta, muz, kaju, peynir, kuşkonmazda bulunur.

VİTAMİN C: yeşil sebzeler, portakal, mandalina, greyfurtta bol miktarda bulunur

Özet yapıp bitirelim;

Mevsim geçişi olduğundan multivitamin kullanıyoruz. Multivitamin içeriğinde A, D, E,C vitaminleri ile çinko ve demirin bulunmasına önem veriyoruz. Ispanak, kırmızı et, süt ürünleri, balık ve balık yağı ile kuruyemiş tüketmeye dikkat ediyoruz. Kışları çok hastalanıyorsak eczacı veya doktorumuza danışarak beta-glukan içerikli bir destek alabiliriz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar