Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Hadi yine iyisiniz

Topyekûn Mücadele Programı’na karşın enflasyon son 15 yılın zirvesini görerek yüzde 25.24’e ulaştı.

Hayat pahalılığı, dar gelirlinin cebinin boşalması, mutfaklarda yanan ateş anlamına gelen enflasyon yüksek seyrini ekim ayında da sürdürdü. Aylık bazda yüzde 2.67 artışla rekor kıran enflasyonun yılın kalan iki ayında da yükselişini devam ettirmesi bekleniyor. Gerçi Kabine yetkilileri ekim ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyonun kasım ve aralık aylarında alınan önlemlerin etkisini göstermesi ile düşeceğini savunuyor. Tabii daha önce de ekime ilişkin düşük  rakamı öngörmüşlerdi. Ama yanıldılar.  

9 Ekim’de başlatılan ve belirli firmaların ürünlerinde çeşitli oranlarda indirimler yaparak desteklediği “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı”nın hiçbir işe yaramadığı 15 yılın tepe noktasına ulaşan yüzde 25.24’lük enflasyonla ortaya çıktı.

Kuşkusuz bu rakam işçi, memur ,emekli ve köylü gibi dar gelirli insanların hızla yoksullaşması anlamına geliyor. Zaten milyonlarca insan hayat pahalılığını çarşı ve pazara alışverişe gittiğinde net olarak yaşıyor. Tüketici 10 liraya aldığı bir ürünü bir ay sonra aynı fiyattan alamıyor. Yani her gün olmasa bile her ay zam geliyor. Kuşkusuz, ekonomide yaşanan kırılganlıktan bunu fırsata çeviren açgözlülerin, insafsızların da payı var bu acayip fiyat artışlarında.

Adam malını çok önceden almış, depoya yığmış dövizdeki yükselişle hiç ilgisi olmamasına rağmen, “Dolara zam geldi, maliyetler arttı” diyerek sakladığı ürününe keyfine göre zam yaparak vatandaşı kazıklamaya çalışıyor. Hani bu fırsatçı, paragöz satıcılarla mücadele edilecekti? İlk başlarda zabıtalar birkaç denetim yaptıktan sonra arkası kesildi. Bu fırsatçılara göz açtırmamak için denetimlerin sürekli olması şart.

Hükümet yetkilileri son 15 yılın zirvesine ulaşan enflasyonun bu denli yüksek çıkmasına pek anlam veremiyor. Öyle ya, ekim ayında büyük iddialarla enflasyonla topyekun mücadele programı başlatmışsın, belli başlı firmalar buna katılmış ama sonuç başarısızlık. Aslında Merkez Bankası enflasyonun bu denli yüksek gerçekleşeceğini, öngördüğü yıllık rakamı geçenlerde revize ederek kamuoyuna açıklamıştı. Yani önceden ilan etmişti Merkez Bankası yüksek enflasyonu.

Sorunun temelinde üretememek ve işsizliği aşağıya çekememek var. Eğer ülkeye gelecek yabancı yatırımcıyı ikna edemiyorsan ekonomik çark yeterince hızlı dönmez. Yabancı yatırımcıya güven vereceksin ki, gelsin fabrikalar kursun, yeni iş alanları yaratsın, iş arayanlara ekmek sağlasın.Üretim çarkı ne kadar çok hızlı döner, işsizlik ne denli azalırsa vatandaşın cebine para girer, tüketim de o kadar artar. Ekonominin temel kuralını bir kez daha yinelemekte yarar var. Kendi malını üretemeyen bir ülke büyüyemez, hali ile işsizlik ve enflasyon artar.

Enflasyon yüksek çıktı ya, siyasi iktidara yakın gazeteler , “Emekliye, memura, çalışana müjde. Aylıkları enflasyon oranı kadar artacak” şeklindeki haberleri manşete çekiyor, pembe tablo yaratıyorlar. Bu haberleri okuyunca insanın içinden emekliye, memura, işçiye, “Haydi  yine iyisiniz” diyesi geliyor.

İşin aslının o haberlerde yansıtıldığı gibi olmadığı açıkça fark ediliyor. Şöyle ki, temmuzda memur ile emekli aylıklarına bir önceki 6 aylık enflasyon oranında zam yapıldı. Yani aylıklarda yüzde 8.65 ile yüzde 9.17 arasında artış sağlandı.

Oysa, dar gelirli milyonlarca insanın aldığı bu zam son aylardaki yüksek enflasyondan ötürü eridi, gitti. Hatta cebinden yemeye başladı. Aslında TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamı ile günlük yaşamdaki hayat pahalılığının çok farklı olduğunu yurttaşlar satın aldıkları ürünün fiyatından öğrendi.

Özellikle, yaz aylarında etkisini hissettiren ekonomik krizde iğneden ipliğe her şeye , her gün zam geldi.  Az önce vurguladığım gibi bazı zam fırsatçıları da buna çanak tuttu. Temmuz ayında verilen zam buhar olup uçtu. Sendikaların, “ maaşlarda iyileştirme yapılsın” önerisi Hükümet tarafından kabul görmeyince, iyiden iyiye geriledi dar gelirlilerin satın alma gücü.

Bakmayın bazı medya organlarının, “müjde emekliye  zam geliyor” haberlerine. Ocakta maaş ve aylıklara yapılacak olası yüzde 12 ile yüzde 15 oranındaki artış yaz aylarındaki kayıpları ancak karşılayabilir. Eğer iyileştirme yapılıp, üzerine de bu oranda zam gerçekleşseydi. O vakit milyonlarca insanın yüzü gülerdi.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar