Ordu
DOLAR9.5192
EURO11.0575
ALTIN546.88
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

Hak-İş ile Memur-Sen de yakınırsa…

Giderek artan hayat pahalılığı, salgından ötürü işini ve aşını yitirenlerin çoğalması sonunda hükümete yakın Hak-İş ve Memur-Sen’i de isyan ettirdi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan,  salgın döneminde uygulanmaya başlanan ve ücretsiz izne gönderilen emekçiye devletin günlük 47, aylık 1420 lira olarak ödediği para ile geçinmenin olanaksız olduğunu açıkladı. Yılbaşında günlük 39 liradan 47 liraya, aylık 1168 liradan 1420 liraya yükseltilen işçilere ödenen paranın bu zor günlerde bir ailenin temel gereksinimlerini karşılamaktan uzak olduğunu vurgulayan Hak-İş Genel Başkanı’nın yakınması dikkat çekici.

AKP hükümetleri döneminde üye sayısını hızla artıran, çok sayıdaki iş kollarında yeni sendikalar kurarak Türk-İş’in ardından ikinci büyük konfederasyon konumuna gelen Hak-İş’in yaşam pahalılığından yakınmasına siyasi iradeden nasıl bir yanıt gelecek bakalım.

Yine hükümete yakınlılığı ile bilinen, son yıllarda dikkat çekici üye sayısındaki artışla kamu çalışanları adına yürütülen toplu sözleşme masasına yetkili konfederasyon olarak oturan Memur-Sen de TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile çarşı pazardaki gerçek enflasyonun çok farklı olduğunu, memur ve memur emeklisinin cepten yiyerek yoksullaştığını açıkladı. Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, kamu çalışanlarının daha fazla mağdur olmaması için mevcut maaşlara seyyanen yüzde 10 zam yapılmasını talep etti.

Üyelerinin ekonomik durumunu iyileştirme adına hükümete yapılan çağrılar, sitemler olumlu. Ancak, karşılık bulmayacağını düşünüyorum. Zaten siyasi iradenin gündeminde şimdilik memura, işçiye, emekliye, esnaf ve çiftçiye ek zam görünmüyor. Eğer önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanması beklenen yargı reformunun yanında ekonomi alanındaki reform paketinde milyonlarca çalışana, emekçiye, emekliye ek zam çıkarsa bilemem. Eğer gerçekleşirse satın alma gücü sürekli gerileyen milyonlarca adına sürpriz olur ve sevinir.

Bu arada, Hak-İş ve Memur-Sen’in yıl içinde kamu işçisi ve memurlar adına yürüteceği toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yakındıkları hayat pahalılığı karşısında  maaşlara  ne kadar zam talep edecekleri merak ediliyor. Yakınma kadar toplu sözleşme masasında da güçlerini göstermeleri gerekiyor.   

Aslında bu çağrılara en büyük işçi konfederasyonu Türk-İş de katılmalıydı. Ne var ki, asgari ücret görüşmelerinin ardından kendilerinden ne bir ses, ne bir açıklama var. Öyle ya dar gelirli milyonlarca insanın hayat pahalılığından kıvrandığı bu günlerde sesleri çıkmayacak da ne zaman çıkacak?

Sorumlu sendikacılık örneğini başarıyla sergileyen DİSK, çekilmez boyutlara ulaşan pahalılığına, işten çıkarmalara ve emekçinin yoksullaşmasına karşı sesini gür şekilde her yerde, alanlarda kamuoyuna duyurmaya, siyasi iradeye iletmeye çalışıyor. Yaptığı arşivlik araştırmalarla emekçinin giderek nasıl yoksullaştığını gözler önüne koyuyor. Nitekim, gerçek işsiz sayısının TÜİK’in açıkladığı gibi 4 milyon değil, 10 milyonu aşkın düzeyde olduğunu verilerle açıkladı.   

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar