Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Hakkın teslimi

İstanbullu seçmen, bir kez daha Ekrem İmamoğlu’nu Belediye Başkanı seçerek gasp edilen hakkını teslim etti.

31 Mart seçiminin ardından ileri ki yıllarda da çok konuşulacak, tartışılacak, sorgulanacak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı ile mazbatası elinden alınan Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun 800 bin oy farkı ile ikinci kez seçilmesi çok anlamlı ve ders çıkartılacak bir tablo aslında.

YSK’nın iptal gerekçesinin kamuoyunu ikna edici verilerden uzak olması,  siyasetçilerin sert ve kırıcı söylemlerinin dozunun artması hiç kuşku yok ki CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partili seçmenlerin yanı sıra bu kez AKP ve MHP tabanından da oy kaymalarına yol açtı.

31 Mart öncesi ısrarla dile getirdiği “Beka” söyleminin sonuç sağlamadığını gören Cumhur İttifakı’nın bu kez daha ileri giderek Ekrem İmamoğlu ve Karadenizlilere yönelik “Rum, Pontus” imalarında bulunması yurttaş tarafından hoş karşılanmadı, tepki gördü. Özellikle Karadeniz kökenli seçmenler, irite edici söylemler karşısında ikinci kez daha kararlı ve öfkeli gitti sandık başına.

Düşük geliri ile yaşama mücadelesi vere yurttaş,  23 Haziran’ın hemen öncesinde bölücü terör başının kamuoyuna açıklanan mektubu karşısında adeta şoke oldu, şaşkınlığını gizleyemedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin üstü kapalı mektuba destek verir nitelikli açıklaması tabanında ve muhafazakâr kitlede soğuk duş etkisi yarattı.

Bunları görünce hayret etmemek elde değil. Nereden nereye? Siyasette sürpriz gelişmelere şaşırmamak lazım. Bir oy için bile politikacıların tavır değişikliğine gitmeleri üzücü.

Pahalılıktan bunalan halk, son gelişmeleri de dikkati alarak Cumhur İttifakı’na  “yeter artık” diyerek demokratik uyarısını yaptı. İmamoğlu’nun ikinci kez seçilmesi Türk halkının öteden beri bilinen mağdurun yanında yer almasının bir örneğidir.  Seçmen bir anlamda 31 Mart seçimi konusunda inandığı haksızlığa büyük oy farkı ile yanıt vermiş oldu.

Seçim sonuçlarına göre, Türk siyasal yaşamında yepyeni bir dönemin başlayacağı kesin.

AKP içinde yapılacak değerlendirmelerin yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik tartışmaların yaşanması da olası. Zaten, ittifak ortağı Devlet Bahçeli’nin sistemin aksayan yönlerini kapalı kapılar ardında ifade ettiği sır değil.  Sonuçlar doğrultusunda kabine değişikliği ve parti yönetiminde değişimlerin gerçekleşmesi kaçınılmaz görünüyor.  AKP’ye rakip olacak yeni partilerin sonbaharda ortaya çıkmaları kuvvetle muhtemel.

Sonuçta, İstanbullu seçmen büyük oy farkı ile haksızlığa “dur” diyerek, iktidara kendini sorgulatma olanağı yarattı. Umarım AKP sonuçları doğru okuyarak yenilenmeye değişime gider, yani fabrika ayarlarına döner. Şurası kesin ki, 23 Haziran’ın ardından ülke rahatladı.

Binali Yıldırım’ın aradaki oy farkını görerek erkenden Ekrem İmamoğlu’nu kutlaması, yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik mesajı demokrasi adına sevindirici ve olumlu adımdı.

Ekrem İmamoğlu’nun seçimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İstanbul’a ilişkin yaptığı işbirliği çağrısı bakalım nasıl karşılık bulacak?  Seçim geride kaldığına göre, tüm siyasilerin ülkenin ciddi sorunları karşısında elbirliği yapmaları şart.   Kaçanı seçmenin gelecek seçimde cezalandıracağı unutulmamalı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar